Aby zapobiegać niedoborom wzrostu u dzieci, warto rozważyć suplementację m.in. cynku – podsumowują wnioski ze swojego badania klinicznego naukowcy z Iranu.

Cynk jest jednym z kluczowych mikroelementów, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego organizmu, a jego niedobory w okresie niemowlęcym prowadzą do poważnych konsekwencji: zaburzeń rozwoju mózgu, upośledzenia odporności czy właśnie opóźnienia wzrostu. Naukowcy sprawdzili, jak na wzrost dzieci może przełożyć się regularna suplementacja cynku rozpoczynana już w okresie wczesnego dzieciństwa.

Uczestnikami badania było blisko 700 dzieci w wieku od 6 miesięcy do końca 2 r.ż. Część otrzymywała cynk w dawce 5 mg cynku elementarnego dziennie, część stanowiła grupę kontrolną (placebo). Obserwacja trwała 6 miesięcy.

Analiza statystyczna wskazała, że w grupie otrzymującej cynk doszło do większego przyrostu długości ciała – nawet mimo braku zmian w zakresie stężenia tego metalu w surowicy.

Badanie przeprowadzono w wiejskich regionach Iranu, gdzie niedobór cynku wykazuje dość spory (ok. 20%) odsetek dzieci. Jak wskazują autorzy, wykorzystanie wzbogacanej żywności lub właśnie suplementów dostarczających cynk (ale także niezbędne witaminy) okazuje się prostą i tanią metodą zapobiegania niedoborom wzrostu w biednych regionach. Podobne obserwacje przeprowadzono w Tajlandii, potwierdzają ten efekt niektóre metaanalizy.

Autorzy wskazują na ważny aspekt, którym jest zapewnienie dzieciom jak największej ilości niezbędnych witamin i minerałów w diecie. Nie tylko bowiem niedobór cynku może wpływać na ich gorszy rozwój.

Czy w Polsce mamy niedożywione dzieci? Jak najbardziej. Różne szacunki mówią o skali od stu kilkudziesięciu tysięcy do nawet blisko miliona.

Na podstawie

Heliyon. 2019 Nov 1;5(11):e02581. Zinc supplementation is an effective and feasible strategy to prevent growth retardation in 6 to 24 month children: A pragmatic double blind, randomized trial. Abdollahi M, Ajami M, Abdollahi Z, Kalantari N, Houshiarrad A, Fozouni F, Fallahrokni A, Mazandarani FS.