Do badań świadczących o tym, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego służy poprawie snu, działa przeciwlękowo i uspokajająco dołączyło nowe, przeprowadzone przez pielęgniarki oddziału hematologii i onkologii szpitala Christiana Care Health System. 

Ośrodki Christiana Care to prywatna sieć szpitali i przychodni non-profit funkcjonująca w stanie Delaware i przyległych hrabstwach USA.

Wśród chorych onkologicznie aromaterapia budzi szczególnie duże nadzieje, z uwagi na niejednokrotnie ciężkość choroby, trudności w terapii i emocje, jakie budzi choroba nowotworowa. To wszystko może przekładać się na zdrowie psychiczne oraz somatyczne, wyrażać się zwiększonym poziomem lęku czy problemami ze snem. Tymczasem właściwości olejku lawendowego czynią z niego prostą, niedrogą i skuteczną metodę pomocy w takiej sytuacji.

Autorki omawianej pracy przetestowały plastry uwalniające olejek lawendowy, które chorzy mogli przyklejać sobie przed snem. Wykorzystanie plastrów do aromaterapii wiązało się z poprawą jakości snu i dłuższym snem – poprawę w tym zakresie zgłosiła aż połowa pacjentów. Przy czym nie była to poprawa widoczna w danych po ich analizie, a zauważalne wycofanie się objawów lękowych.

Wyniki te wskazują, że olejek lawendowy może być wykorzystywany do wspierania chorych onkologicznie, oferując poprawę jakości snu i zmniejszenie lęku. A to może być istotnym wsparciem dla skuteczności klasycznych terapii onkologicznych, choć oczywiście potrzeba zupełnie innych badań, by takie działanie wykazać.

Na podstawie

Biochem Pharmacol. 2019 Oct 3:113649. Response to exercise in older adults who take supplements of antioxidants and/or omega-3 polyunsaturated fatty acids: A systematic review. Pastor R, Tur JA.