Autorzy z ośrodków medycznych w Teksasie (USA) wykazali, jak aromaterapia z użyciem olejków eterycznych poprawia sen u osób z chorobą układu krążenia.

Celem badania było sprawdzenie wpływu mieszaniny trzech olejków eterycznych: z lawendy, bergamotki oraz jagodlinu wonnego (ylang ylang). Badanie przeprowadzono metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo i skrzyżowaniem grup (co oznacza, że ci, którzy stosowali olejki, po pewnym czasie zostawali przydzieleni do grupy placebo i vice versa).

Uczestnikami badania było 42 pacjentów poradni rehabilitacyjnej dla osób z chorobą układu krążenia przy publicznym szpitalu miejskim (wszyscy zostali skierowani przez kardiologów na rehabilitację kardiologiczną po pobycie w szpitalu).

Aromaterapia polegała na wdychaniu przed snem olejków (lub placebo) nakroplonych na waciki przez pięć dni. Uczestnicy wypełniali ankiety Pittsburgh Sleep Quality Index oceniające jakość snu.

Analiza statystyczna wskazała, że osoby z grupy olejków eterycznych mieli istotnie lepszą jakość snu w porównaniu z grupą placebo. Nie stwierdzono jednak tego, czego można by się spodziewać, tj. by olejki przyspieszały zasypianie albo wydłużały sen. Pacjenci z grupy olejków eterycznych rzadziej natomiast musieli wstawać w nocy do toalety, rzadziej też przeszkadzało im w spaniu odczucie zimna.

Oba te zjawiska – wstawanie w nocy w celu oddania moczu i uczucie zimna – mogą mieć związek z gorszą pracą serca, np. po zawale. Możliwość wpływania na nie za pomocą aromaterapii wydaje się bardzo ciekawą opcją, godną wyjaśnienia – bo jeśli za tym mechanizmem stałby wpływ na pracę serca, odkrylibyśmy zupełnie nowe, nieznane i bardzo ważne działanie olejków eterycznych. To jednak wymaga wielu dalszych badań, zarówno przedklinicznych, jak i klinicznych.

Na podstawie

J Altern Complement Med. 2019 Sep 26. Trial of Essential Oils to Improve Sleep for Patients in Cardiac Rehabilitation. McDonnell B, Newcomb P.