Czy w ostrej biegunce u dzieci stosowanie probiotyków ma sens? – zapytali autorzy metaanalizy badań klinicznych. Wyniki wskazują, że jak najbardziej. 

Naukowcy przeanalizowali badania kliniczne z randomizacją i kontrolą placebo, w których oceniano skuteczność probiotyków i synbiotyków w ostrej biegunce u dzieci (włączyli 34 takich badań z udziałem blisko 5 tys. dzieci).

Analiza wskazała, że po włączeniu probiotyków lub synbiotyków uzyskano:

  • skrócenie czasu trwania biegunki;
  • zmniejszenie ryzyka konieczności leczenia szpitalnego;
  • zmniejszenie częstości wypróżnień po 3 dniach leczenia.

W dalszej analizie stwierdzono, że synbiotyki są skuteczniejsze niż probiotyki (synbiotyk to probiotyk połączony w jednej kapsułce z substancjami odżywiającymi mikroorganizmy, np. inuliną lub oligosacharydami), a najskuteczniejszymi szczepami mikroorganizmów okazały się drożdże z rodzaju Saccharomyces i bifidobakterie.

Idea suplementacji mikroorganizmów tworzących florę jelitową w ostrym zakażeniu pokarmowym przebiegającym z biegunką wykorzystuje zjawisko antagonizmu między poszczególnymi rodzajami bakterii. Te od dawna nas zasiedlające (od milionów lat ewolucji) wydzielają pewne substancje, które utrudniają wtargnięcie i rozmnażanie się bakterii chorobotwórczych. W sytuacji biegunki dostarczenie większej ilości dobroczynnych mikroorganizmów pozwala przywrócić zaburzoną równowagę mikroflory jelitowej, co jak widać z omawianej pracy, istotnie przekłada się na wyniki kliniczne.

Na podstawie

Medicine (Baltimore). 2019 Sep;98(37):e16618. A meta-analysis of the effects of probiotics and synbiotics in children with acute diarrhea. Yang B, Lu P, Li MX, Cai XL, Xiong WY, Hou HJ, Ha XQ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s