Nie ma wątpliwości, że witamina C pomaga każdemu, czy ma zapalenie stawów, czy nie – tymi słowami podsumowali rezultaty swojego badania lekarze z Hiszpanii i Włoch. 

Idea badania polegała na porównaniu skuteczności dwóch terapii nutraceutycznych u młodych (średni wiek 40 lat) osób z chorobą zwyrodnieniową kolana: pierwsza polegała na suplementacji peptydów kolagenowych z kwasem hialuronowym, druga na podawaniu komercyjnego preparatu o podobnym składzie, ale wzbogaconego o witaminę C.

W chorobie zwyrodnieniowej stawów na dalszy plan odchodzi leczenie za pomocą dostawowych wstrzyknięć sterydów czy kwasu hialuronowego, z powodów bezpieczeństwa zaleca się też ograniczanie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Coraz większą wagę przykłada się natomiast do schudnięcia, leczenia chondroityną i glukozaminą, które mają zdolność powstrzymywania degeneracji chrząstki.

Autorzy badania odwołują do idei „aktywnego starzenia”, obejmującej m.in. uzupełnianie właściwych mikroelementów diety w celu wspierania układu ruchu czy układu nerwowego i podtrzymywania zdrowia. W swoim badaniu na przestrzeni wielu miesięcy obserwowali stopniową poprawę funkcji stawu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kolana, z tym że po pół roku w grupie otrzymującej dodatkowo witaminę C istotnie mniejsze stało się nasilenie bólu, co zaowocowało blisko trzykrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na leki przeciwbólowe po roku.

Autorzy nie mają wątpliwości, że przyjmowanie witaminy C przynosi korzyści chorym z wczesną postacią choroby zwyrodnieniowej stawów. Ich zdaniem jest to kluczowy mikroelement diety dla zapobiegania procesom zapalnym w stawie i utrzymywania ich w dobrym zdrowiu.

Na podstawie

Med Arch. 2019 Jun;73(3):173-177. Vitamin C May Help to Reduce the Knee’s Arthritic Symptoms. Outcomes Assessment of Nutriceutical Therapy. Ripani U, Manzarbeitia-Arroba P, Guijarro-Leo S, Urrutia-Graña J, De Masi-De Luca A.