Międzynarodowy zespół naukowców opublikował wyniki ciekawego badania eksperymentalnego, które pokazuje, że niektóre substancje mają potencjał odmładzania na poziomie komórkowym. Najsilniej z badanych produktów działała wąkrotka azjatycka. 

Sednem jest aktywacja telomerazy – enzymu, który wydłuża telomery. Telomery to zabezpieczenia DNA: im są krótsze, tym bliżej śmierci jest komórka. Z każdym podziałem telomery się skracają, a gdy znikną, komórka umiera. Wymieranie komórek wiąże się zaś z procesem starzenia – gdy wymrą komórki tworzące kwas hialuronowy w skórze, pojawiają się zmarszczki, gdy zestarzeją się komórki mieszków włosowych – siwiejemy itd. Istnieje jednak enzym zwany telomerazą, który ma zdolność wydłużania telomerów i który zabezpiecza komórkę przed śmiercią. Problemem jest to, że nie wiemy do końca, jak wpływać na jego aktywność, choć mamy świadomość, że na długość telomerów wpływa np. styl życia i psychika.

W ramach omawianego eksperymentu sprawdzono, jak zmienią się długości telomerów w komórkach immunologicznych izolowanych z ludzkiej krwi poddanych działaniu różnych substancji. Najsilniejszym aktywatorem (wg autorów najsilniejszym ze znanych nauce!) okazała się wąkrotka azjatycka (ajurwedyjskie zioło zalecane starszym osobom z problemami z pamięcią). W dalszej kolejności znalazły się:

  • kwas oleanolowy (triterpenoid powszechnie występujący w roślinach);
  • ekstrakt z traganka błoniastego zawierający witaminy C, D, E, K2, witaminy z grupy B, magnez, cynk, mangan, zestaw niezbędnych aminokwasów, fosfor, chrom, miedź, molibden, selen i wapń, ekstrakty warzywne i owocowe, i enzymy trawienne;
  • inne zestawy witamin i minerałów.

Po raz pierwszy wykazano spektakularne działanie wąkrotki azjatyckiej – uzyskano bowiem prawie 9-krotny wzrost aktywności telomerazy. Pokazano też, że podobne, choć słabsze działanie ma dostarczenie komórkom podstawowych elementów diety, jak pierwiastki śladowe i witaminy oraz aminokwasy. Otwiera to drogę do dalszych badań nad powstrzymywaniem procesu starzenia, a zwłaszcza sprawdzania, czy z pomocą traganka czy wąkrotki azjatyckiej da się uzyskać wymierny efekt w badaniach klinicznych u ludzi, a może nawet przełożyć go na możliwość leczenia różnych chorób towarzyszących podeszłemu wiekowi.

Na podstawie

Mol Med Rep. 2019 Aug 23. Discovery of potent telomerase activators: Unfolding new therapeutic and anti-aging perspectives. Tsoukalas D, Fragkiadaki P, Docea AO, Alegakis AK, Sarandi E, Thanasoula M, Spandidos DA, Tsatsakis A, Razgonova MP, Calina D.