Naukowcy z University of Vermont (USA) opublikowali pracę naukową, która wspiera suplementację magnezu jako sposób na poprawienie objawów depresyjnych. 

Nie jest znany mechanizm, w jakim magnez działa przeciwdepresyjnie, co nie zmienia faktu, że takie działanie pojawia się w badaniach naukowych. To co można bez wątpliwości powiedzieć, to że magnez uczestniczy w procesach neurotransmisji na szlakach związanych z nastrojem, regulacji wzrostu komórek nerwowych i neurozapalenia, a wszystkie te procesy najprawdopodobniej w różnym stopniu uczestniczą w rozwoju depresji.

Biorąc pod uwagę, jak wielkim problemem jest w dzisiejszych czasach depresja, jak trudno się ją leczy, jak trudno namówić delikwenta na wizytę u psychiatry (i stan psychiatrii w Polsce) temat należy uznać za niezwykle ważny i jeśli można na nastrój wpływać za pomocą prostych, tanich nutraceutyków – zdecydowanie godny uwagi.

Pomysł autorów był prosty: źródłem danych były historie chorób przeszło 3600 pacjentów przychodni medycyny rodzinnej, o ile uwzględniały ocenę nastroju za pomocą kwestionariusza Patient Health Questionnaire (PHQ) i pomiar stężenia magnezu we krwi. Okazało się, że istnieje silny i istotny statystycznie związek między stężeniem magnezu a wynikiem samooceny nastroju. Związek ten istniał nawet w zakresie prawidłowych stężeń magnezu, co może oznaczać, że tzw. „prawidłowe stężenie magnezu we krwi” niekoniecznie oznacza brak zaburzeń gospodarki magnezowej. Jest to zresztą spójne z opinią prof. Razzaque, który jest zdania, że poziom we krwi ma się nijak do zasobów magnezu w organizmie (więcej: zobacz tekst Magnez trudno zapewnić w diecie).

Uzyskane wyniki pozwalają, zdaniem autorów, przypuszczać, że suplementacja magnezu przynajmniej u części z pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej poprawi nastrój, przy czym niekoniecznie muszą to być wyłącznie osoby ze zbyt niskim stężeniem magnezu we krwi. Ten pogląd już przewijał się wcześniej w opiniach naukowców i badaniach klinicznych: nawet osoby z prawidłowym poziomem magnezu mogą odnosić korzyści z jego suplementacji. 

Na podstawie

Nutrients. 2019 Jun 28;11(7). The Association between Serum Magnesium Levels and Depression in an Adult Primary Care Population. Tarleton EK, Kennedy AG, Rose GL, Crocker A, Littenberg B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s