Masaż aromaterapeutyczny, czyli masaż z użyciem ciepłych olejków eterycznych, nie dość, że jest jedną z najprzyjemniejszych form fizjoterapii, może też mieć długotrwałe skutki pod postacią łagodzenia przewlekłego bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów – takie wnioski przynosi list, który dr Reza Ganji z Kliniki Ortopedii Uniwersytetu Medycznego w Iranie opublikował na łamach pisma wydawanego przez Koreańskie Towarzystwo Leczenia Bólu. 

Dr Ganji przywołuje prace badawcze, które pokazują, że masaż aromaterapeutyczny – będący wciąż nowością w chorobie zwyrodnieniowej stawów – jest skuteczniejszy niż klasyczny masaż pod względem zmniejszania bólu, porannej sztywności stawów i tkliwości. Najczęściej w badaniach tych wykorzystywano olejek lawendowy.

Co ciekawe, efekt leczniczy po zakończeniu terapii utrzymywał się stosunkowo krótko, tygodnie raczej niż miesiące, co wskazuje, że masaże powinny być wykonywane regularnie (wystarczą dwa razy w tygodniu) i że działanie olejków jest raczej objawowe niż przyczynowe. To jeszcze będzie przedmiotem badań klinicznych, w ramach których trzeba ustalić optymalne dawki, rodzaje olejków i częstość aplikacji – już jednak można powiedzieć, że masaż aromaterapeutyczny będzie zdobywał coraz większą popularność. Jest skuteczny i jak się wydaje, w przeciwieństwie do leków przeciwzapalnych nie niesie zagrożeń zdrowotnych.

A jeśli tak przyjemna interwencja ogranicza ból, tylko musi być regularnie powtarzana – któż odmówi?

Na podstawie

Korean J Pain. 2019 Apr 1;32(2):133-134. Aromatherapy massage: a promising non-pharmacological adjuvant treatment for osteoarthritis knee pain. Ganji R.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s