Bogaty w proantocyjanidyny ekstrakt z owoców rokitnika spowodował wyrzut do krwi komórek macierzystych uczestniczących w procesach regeneracji tkanek – takie wyniki przyniósł eksperyment opisany na łamach czasopisma „Clinical Interventions in Aging”, poświęconemu badaniom związanym z procesami starzenia.

Autorzy (z firm biotechnologicznych) postanowili sprawdzić, jak zmieni się skład komórek krwi zdrowych ochotników po spożyciu ekstraktu z rokitnika w porównaniu z placebo. Krew badano z użyciem cytometrii przepływowej, nowoczesnej techniki wykorzystującej analizę antygenów na powierzchni komórek do ich identyfikacji. Wybrano poszukiwanie we krwi komórek, które noszą na sobie antygeny charakterystyczne dla komórek macierzystych, i to różnego rodzaju.

U ochotników, którzy spożywali ekstrakt z rokitnika, obserwowano szybki wyrzut wyspecjalizowanych komórek macierzystych (m.in. w tym śródbłonkowych i mezenchymalnych, w uproszczeniu – uczestniczących w naprawie struktur naczyniowych i w naprawie tkanek objętych reakcją zapalną).

Jak wskazują autorzy obserwacje te uzupełniają o zupełnie nowe dane naukowe tradycyjną wiedzę o zastosowaniu rokitnika pochodzącą z medycyny ludowej, wykorzystywany jest bowiem rokitnik w spowalnianiu procesów starzenia, regeneracji tkanek i profilaktyce chorób. W medycynie tybetańskiej i mongolskiej rokitnik zaleca się przy problemach z krążeniem, w chorobach płuc (astmie), w cukrzycy, chorobie wrzodowej, a także do leczenia ran, chorób zapalnych i nowotworów. Nauka zachodnia przypisywała właściwości zdrowotne rokitnika związkom o działaniu antuoksydacyjnym, jednak to badanie odsłania zupełnie nowe właściwości: wyrzut komórek macierzystych do krwi może przyspieszyć ich osiadanie w tkankach wymagających naprawy i regeneracji i w ten sposób przyczyniać się do naprawy zdrowia.

Na podstawie

Clin Interv Aging. 2019 Feb 4;14:253-263. Rapid and selective mobilization of specific stem cell types after consumption of a polyphenol-rich extract from sea buckthorn berries (Hippophae) in healthy human subjects. Drapeau C, Benson KF, Jensen GS.