Specjaliści z University of California w Davis (USA) opublikowali na łamach JAMA Psychiatry wyniki analizy porównującej stosowanie witamin w okresie ciąży i przed ciążą przez matki dzieci z chorobą ze spektrum autyzmu oraz przez matki dzieci bez zaburzeń neurorozwojowych. Różnice są wyraźne i statystycznie istotne.

To badanie jest wyjątkowe, bo sprawdzało ryzyko pojawienia się autyzmu u dziecka, które już ma rodzeństwo z podobną chorobą. Punktem wyjścia były podejrzenia, ujawniające się w części badań, że rozwój autyzmu może mieć związek z niedoborem kwasu foliowego u ciężarnej. Autorzy zdecydowali się przeanalizować związek z ogólną suplementacją witaminową w okresie ciąży.

Dzieci uczestniczące w badaniu (przeszło 332) były uczestnikami kohorty MARBLES (Markers of Autism Risk in Babies: Learning Early Signs), którą utworzono pierwotnie dla ułatwienia wychwytywania wczesnych objawów autyzmu (badanie to prowadzi instytut MIND na Uniwersytecie Kalifornijskim i grupa specjalistów zajmujących się pomocą dzieciom z autyzmem i ich rodzinom). Dane porównywano z grupą dzieci rozwijających się prawidłowo (i oczywiście z suplementacją ich matek).

Badacze ustalili, że:

  • przeszło 95% matek przyjmowało w okresie ciąży suplementację witaminową;
  • jednak tylko ok. jedna trzecia z nich stosowała właściwą suplementację w półroczu poprzedzającym zajście w ciążę;
  • autyzm lub zaburzenie z tego kręgu rozpoznano u ok. jednej trzeciej dzieci matek, które nie przyjmowały w tym okresie właściwych suplementów, natomiast dwukrotnie rzadziej u dzieci pozostałych mam;
  • jeśli matka przyjmowała suplementy witaminowe już w pierwszym miesiącu ciąży, dziecko dwukrotnie rzadziej miało rozpoznawany autyzm (choć nie rozpoznanie nietypowego rozwoju) w pierwszych trzech latach życia;
  • jeśli natomiast u dziecka matki stosującej suplementy pojawił się autyzm, statystycznie miało ono mniej nasilone objawy i lepsze zdolności poznawcze.

Jak widać, w rodzinach obciążonych wysokim ryzykiem suplementacja witamin w okresie ciąży koreluje wyraźnie z dalszymi losami dziecka. O tym, że autyzm rozpoczyna się już w okresie prenatalnym, mówi się zresztą coraz częściej (badania wskazują np., że ryzyko tej choroby zależy od stopnia zanieczyszczeń środowiska czy poziomu hormonów u ciężarnej). Wiele zapewne czasu jeszcze upłynie, zanim poznamy przyczyny i mechanizmy autyzmu, póki co warto z pewnością zwrócić uwagę na właściwe żywienie i ważność suplementacji PRZED posiadaniem dziecka. Czyli w praktyce: już gdy kobieta zaczyna o dziecku myśleć.

Na podstawie

JAMA Psychiatry. 2019 Feb 27. Association of Maternal Prenatal Vitamin Use With Risk for Autism Spectrum Disorder Recurrence in Young Siblings. Schmidt RJ, Iosif AM, Guerrero Angel E, Ozonoff S.