Włoscy lekarze, m.in. ze słynnej Kliniki Gemelli, opisali eksperymentalny sposób leczenia klasterowego bólu głowy za pomocą dużych dawek tiaminy, czyli witaminy B1. 

Klasterowe bóle głowy charakteryzują się napadami stosunkowo krótkotrwałych (15 min do 3 godz.) bólów głowy w okolicy oczu, którym towarzyszy łzawienie, obrzęk powiek, zaczerwienienie gałki ocznej, opadanie powieki i zatkanie nosa. Ich przyczyna jest nieznana, choć podejrzewa się zaburzenia na poziomie podwzgórza skutkujące dysregulacją układu hormonalnego i autonomicznego układu nerwoewego. Choroba jest o tyle uciążliwa, że napady mogą występować w pewnych okresach bardzo często – nawet w ciągu jednego dnia.

40-letni pacjent, u którego wypróbowano duże dawki tiaminy, cierpiał na ten rodzaj bólu głowy od czasu wypadku motocyklowego w dzieciństwie. Rozpoznanie klasterowych bólów głowy potwierdziły najważniejsze włoskie kliniki neurologiczne. Chory trafił do zespołu lekarzy, którzy z sukcesem wykorzystywali witaminę B1 w innych chorobach układu nerwowego, głównie neurodegeneracyjnych, i podejrzewali, że dzięki specyficznemu mechanizmowi działania (wpływ antyoksydacyjny, udział w tworzeniu białek, wpływ na czynność peroksysomów i aktywność niektórych genów) może się ona okazać skuteczna także w innych chorobach. Do próby leczenia klasterowego bólu głowy zachęcają niewątpliwie wyniki badań świadczących o jej skuteczności w migrenie.

Opisywany pacjent żył z bólem głowy wiele lat. Miał okresy, w których występowało po kilka napadów dziennie, ale i lata wolne od bólu głowy. Ból jednak wrócił, znowu z częstością kilku napadów dziennie, i nie reagował na terapię sterydami. Uciążliwość objawów była spora, dlatego lekarze zdecydowali się na zupełnie inne leczenie: właśnie witaminę B1.

Tiaminę podawano początkowo w dawce 250 mg dziennie, ale szybko zwiększono ją do 750 mg (rozpoczęcie od małych dawek pozwala organizmowi przyzwyczaić się do tiaminy). Spektakularny efekt – ustąpienie bólu głowy – pojawił się już po 10 dniach. Co ciekawe, w tym wypadku nie zadziałała zasada „im więcej, tym lepiej” (zresztą w naukach medycznych działa ona wyjątkowo rzadko): jeszcze większe dawki wywoływały nawroty bólu głowy i trzeba było powracać do poprzednich dawek. Wpływ tiaminy wydaje się też potwierdzać sytuacja, w której przypadkowe zapomnienie kilku dawek wywołało kolejny napad.

Zdaniem autorów u niektórych osób dochodzi do zaburzeń metabolizmu witaminy B1, co powoduje zaburzenia działania niektórych obwodów neuronalnych i co może leżeć u podłoża objawów klasterowych bólów głowy.

Źródło

Case Rep Neurol Med. 2018 Apr 18;2018:3901619. Oral High-Dose Thiamine Improves the Symptoms of Chronic Cluster Headache. Antonio C, Massimo T, Gianpaolo Z, Immacolata PM, Erika T.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s