Choroba Dupuytrena, czyli inaczej przykurcz rozcięgna dłoniowego, polega na przymusowym ustawieniu się palców dłoni – najczęściej małego, serdecznego i czasem środkowego – w pozycji lekkiego zgięcia. Znacznie utrudnia życie, bo wyłącza funkcje ręki.

Przyczyna jest nieznana. Pewne teorie mówią o przeciążeniu rozcięgna dłoniowego mikrourazami w pracy (rozcięgno dłoniowe to szerokie, trójkątne pasmo tkanki łącznej biegnące pod skórą od nadgarstka aż po nasady palców), inne wskazują raczej rdzeń kręgowy jako miejsce pierwotnej patologii.

Pierwsze objawy choroby Duuytrena pojawiają się zwykle po 50 r.ż. i obejmują utworzenie guzka, po którym pojawiają się narastające przykurcze. Leczenie jest trudne, w początkowych stadiach celem jest zahamowanie przykurczów (np. za pomocą fizykoterapii), w zaawansowanych mogą być konieczne zabiegi operacyjne uwalniające palce.  

Tymczasem w marcowym numerze czasopisma fachowego BMJ Case Reports pojawił się opis przypadku chorego [1], u którego choroba Dupuytrena ustąpiła najwyraźniej pod wpływem koenzymu Q10. Lekarz ze szpitala uniwersyteckiego w Sligo w Irlandii opisał chorego, u którego przykurczami dotknięte były obie dłonie i który z innego powodu przyjmował koenzym Q10. Po trzech latach choroba minęła praktycznie bez śladu. Autor zastanawia się, czy koenzym Q10 może więc stać się lekiem na tę przypadłość.

Zainteresowanie koenzymem Q10 w chorobach przebiegających z włóknieniem pojawiło się w 2010 r., wraz z publikacją pracy, w ramach której koenzym Q10 pomógł mężczyznom z chorobą Peyroniego (zwłóknienie osłonki ciał jamistych powodujące skrzywienie prącia i utrudniające erekcję). Nie ominęło także chorych z przykurczem Dupuytrena. Badań klinicznych na ten temat brak; przegląd forów internetowych wskazuje, że niektórzy odczuwają po koenzymie Q10 poprawę, u innych potrafi zaś pomóc… odstawienie tego nutraceutyku. Nie znamy więc optymalnej dawki ani optymalnego czasu leczenia; znane jest natomiast dość duże bezpieczeństwo tego naturalnego składnika; można jedynie za wskazówkę przyjąć dawki stosowane leczniczo w innych badaniach, jak to z pacjentami z chorobą Peyroniego, w którym podawano 300 mg dziennie przez 6 miesięcy.

Na podstawie

  1. BMJ Case Rep. 2019 Mar 1;12(3). Could coenzyme Q10 be the treatment for Dupuytren’s disease? Lourens W.
  2. Int J Impot Res. 2010 Sep-Oct;22(5):298-309. Safety and efficacy of coenzyme Q10 supplementation in early chronic Peyronie’s disease: a double-blind, placebo-controlled randomized study. Safarinejad MR.