Za pomocą jagód goji udało się nieco zahamować rozwój retinopatii barwnikowej, czyli choroby siatkówki oka prowadzącej w wieloletnim okresie do ślepoty.

Badanie kliniczne z wykorzystaniem owoców kolcowoju zwyczajnego (Lycium barbarum, jagody goji) przeprowadzili specjaliści chorób oczu i optometrii z Hong Kongu i Chin.

Choroba, zwana też zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, polega na odkładaniu się złogów barwnika w siatkówce, które to złogi zaburzają krążenie w siatkówce, uszkadzają receptory wzrokowe i w późniejszych latach także głębsze warstwy siatkówki. Skutkiem jest początkowo upośledzenie widzenia w ciemności, później ograniczenie pola widzenia (widzenie lunetowate) i wreszcie uszkodzenie nerwu wzrokowego skutkujące ślepotą. Skuteczne leczenie nie jest znane, stąd nie dziwi próba wykorzystania jagód goji, tradycyjnie wykorzystywanych w medycynie chińskiej do przywracania równowagi w chorobach oczu.

Założeniem było, że jagody goji dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym mogą hamować zanik czopków w siatkówce – czyli światłoczułych receptorów reagujących na różne długości fali światła i pozwalające na odróżnianie kolorów.

W badaniu, przeprowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, uczestniczyło 42 chorych, którzy otrzymywali suplement zawierający jagody goji lub identycznie wyglądające placebo. Preparat przyjmowano przez rok.

Po roku w grupie przyjmującej placebo zaobserwowano ścieńczenie plamki żółtej (miejsce, w którym znajduje się największe nagromadzenie receptorów światłoczułych), co świadczy o postępie choroby. Nie stwierdzono tego zjawiska w grupie przyjmującej aktywny suplement, co autorzy interpretują jako wynik działania neuroprotekcyjnego jagód goji. Ich zdaniem suplementacja może pomóc opóźnić postęp retinopatii barwnikowej lub nawet zminimalizować szkody powodowane chorobą.

Na podstawie

J Ethnopharmacol. 2019 Mar 12;236:336-344. Delay of cone degeneration in retinitis pigmentosa using a 12-month treatment with Lycium barbarum supplement. Chan HH, Lam HI, Choi KY, Li SZ, Lakshmanan Y, Yu WY, Chang RC, Lai JS, So KF.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s