Specjaliści ds. metabolizmu, endokrynologii i żywienia z uniwersytetów w Kaszanie i Araku (Iran) przeprowadzili ciekawe badanie, w którym opisali korzystny wpływ suplementacji witaminy D i probiotyków u kobiet z zespołem policyklicznych jajników (PCO, PCOS).
Zespół policystycznych jajników wiąże się wedle współczesnej wiedzy z rozregulowaniem działania układu hormonalnego oraz zaburzeniem metabolizmu węglowodanów. Szacuje się, że chorych może być nawet kilkanaście procent kobiet. Choroba ta powoduje problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, trądzik, przyczynia się do pogorszenia nastroju i drażliwości. U kobiet z zespołem policystycznych jajników w badaniu USG w widać w jajnikach wiele niedojrzałych pęcherzyków jajnikowe, z których nie są uwalniane komórki jajowe (stąd problemy z płodnością). Z zaburzeń hormonalnych mamy do czynienia z nadmiarem androgenów (hormonów męskich) i hiperinsulinemią, która wiąże się z otyłością.
Przyczyna choroby jest nieznana. Pewną wskazówką jest obserwacja, że u kobiet z zespołem policyklicznych jajników wykrywa się podwyższone markery stanu zapalnego, co świadczy o aktywacji układu odpornościowego.
W leczeniu zaleca się schudnięcie, wykorzystuje m.in. lek poprawiający metabolizm węglowodanów (metforminę), bada się też wykorzystanie nutraceutyków o wpływie metabolicznym.
Autorzy opisywanego badania sprawdzili, jakie wyniki daje suplementacja witaminy D i probiotyków u chorych na zespół policystycznych jajników kobiet w wieku 18-40 lat. Pacjentki (w liczbie 60) otrzymywały przez 12 tygodni albo placebo, albo witaminę D w dawce 50 tys. j. co 2 tygodnie z probiotykami (8 × 109 CFU dziennie).
W grupie leczonej aktywną suplementacją stwierdzono (w porównaniu z placebo):
- poprawę nastroju i redukcję stresu i lęku;
- poprawę ogólnego stanu zdrowia;
- redukcję stężenia testosteronu (główny hormon męski);
- redukcję w zakresie owłosienia;
- zmniejszenie markerów stanu zapalnego: hs-CRP, malonylodialdehydu;
- wzrost pojemności antyoksydacyjnej osocza oraz wzrost stężenia ważnego peptydu chroniącego komórki przed reaktywnymi związkami tlenu – glutationu.
Na podstawie
J Ovarian Res. 2019 Jan 21;12(1):5. Vitamin D and probiotic co-supplementation affects mental health, hormonal, inflammatory and oxidative stress parameters in women with polycystic ovary syndrome. Ostadmohammadi V, Jamilian M, Bahmani F, Asemi Z.