Specjaliści ds. metabolizmu, endokrynologii i żywienia z uniwersytetów w Kaszanie i Araku (Iran) przeprowadzili ciekawe badanie, w którym opisali korzystny wpływ suplementacji witaminy D i probiotyków u kobiet z zespołem policyklicznych jajników (PCO, PCOS). 

Zespół policystycznych jajników wiąże się wedle współczesnej wiedzy z rozregulowaniem działania układu hormonalnego oraz zaburzeniem metabolizmu węglowodanów. Szacuje się, że chorych może być nawet kilkanaście procent kobiet. Choroba ta powoduje problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, trądzik, przyczynia się do pogorszenia nastroju i drażliwości. U kobiet z zespołem policystycznych jajników w badaniu USG w widać w jajnikach wiele niedojrzałych pęcherzyków jajnikowe, z których nie są uwalniane komórki jajowe (stąd problemy z płodnością). Z zaburzeń hormonalnych mamy do czynienia z nadmiarem androgenów (hormonów męskich) i hiperinsulinemią, która wiąże się z otyłością.

Przyczyna choroby jest nieznana. Pewną wskazówką jest obserwacja, że u kobiet z zespołem policyklicznych jajników wykrywa się podwyższone markery stanu zapalnego, co świadczy o aktywacji układu odpornościowego.

W leczeniu zaleca się schudnięcie, wykorzystuje m.in. lek poprawiający metabolizm węglowodanów (metforminę), bada się też wykorzystanie nutraceutyków o wpływie metabolicznym.

Autorzy opisywanego badania sprawdzili, jakie wyniki daje suplementacja witaminy D i probiotyków u chorych na zespół policystycznych jajników kobiet w wieku 18-40 lat. Pacjentki (w liczbie 60) otrzymywały przez 12 tygodni albo placebo, albo witaminę D w dawce 50 tys. j. co 2 tygodnie z probiotykami (8 × 109 CFU dziennie).

W grupie leczonej aktywną suplementacją stwierdzono (w porównaniu z placebo):

  • poprawę nastroju i redukcję stresu i lęku;
  • poprawę ogólnego stanu zdrowia;
  • redukcję stężenia testosteronu (główny hormon męski);
  • redukcję w zakresie owłosienia;
  • zmniejszenie markerów stanu zapalnego: hs-CRP, malonylodialdehydu;
  • wzrost pojemności antyoksydacyjnej osocza oraz wzrost stężenia ważnego peptydu chroniącego komórki przed reaktywnymi związkami tlenu – glutationu.

Na podstawie

J Ovarian Res. 2019 Jan 21;12(1):5. Vitamin D and probiotic co-supplementation affects mental health, hormonal, inflammatory and oxidative stress parameters in women with polycystic ovary syndrome. Ostadmohammadi V, Jamilian M, Bahmani F, Asemi Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s