Czarny bez (Sambuccus nigra) istotnie redukuje objawy zakażenia górnych dróg oddechowych.
Takie wnioski przyniosła metaanaliza badań przeprowadzona przez autorów z Franklin Institute of Wellness w Tennessee (USA). Poświęcona była ocenie skuteczności suplementacji czarnego bzu w leczeniu objawów częstych infekcji oddechowych – takich jak przeziębienie, grypa i infekcje grypopodobne. Czarny bez jest wykorzystywany w medycynie ludowej (a może nawet lepiej: domowej) w leczeniu takich zakażeń w różnych krajach, również w Polsce.
Analizą objęto tylko 180 osób, zapewno z uwagi na niewielką ilość przeprowadzonych badań klinicznych z czarnym bzem.
Z analizy wynika, że czarny bez istotnie łagodzi objawy, skala efektu klinicznego jest duża. Oczywiście przydatne będzie potwierdzenie zaobserwowanego efektu w większych badaniach, jednak potencjał jest co najmniej interesujący. To dobra wiadomość z punktu widzenia zdrowia publicznego, gdzie problemem jest przepisywanie dużych ilości antybiotyków, nieskutecznych i niepotrzebnych w infekcjach wirusowych (a przeziębienia to w zdecydowanej większości infekcje wirusowe). Inne leki szeroko reklamowane w telewizji i radio bynajmniej nie są dla organizmu obojętne.
Czarny bez, podobnie jak inne nutraceutyki, oferuje wsparcie, które można wykorzystać równolegle z lekami i nawet jeszcze przed podaniem leków – co zresztą doskonale wiedzą wszyscy ci, którzy w dawnych czasach mieli okazję chorować pod opieką babć.
Źródło
Complement Ther Med. 2019 Feb;42:361-365. Black elderberry (Sambucus nigra) supplementation effectively treats upper respiratory symptoms: A meta-analysis of randomized, controlled clinical trials. Hawkins J, Baker C, Cherry L, Dunne E.