Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 skutecznie niwelują świąd u dializowanych osób z przewlekłą chorobą nerek. 

Przewlekły świąd jest typowym objawem zaawansowanej choroby nerek. W dzisiejszych czasach doświadcza go od kilkunastu procent do nawet połowy osób wymagających dializ. Świąd – nieustępujący i trudny do zwalczenia – znajduje się wśród najkoszmarniejszych odczuć, z którymi przychodzi się zmierzyć choremu człowiekowi. Przyczyna świądu w przewlekłej chorobie nerek jest niejasna – wydaje się, że może go wywoływać jakiś element przemiany materii, który w stanie zdrowia jest wydalany przez nerki, a którego nie odfiltrowuje hemodializa ani dializa otrzewnowa.

Wykazano już, że kwasy omega-3 zmniejszają nasilenie świądu u osób hemodializowanych, a w obecnej pracy sprawdzano, czy suplementacja kwasów omega-3 w dawce 3 g dziennie będzie skuteczna także u chorych dializowanych otrzewnowo.

W tym badaniu wzięło udział 40 osób ze świądem utrzymującym się >8 tyg., które otrzymywały albo kapsułki z kwasami omega-3, albo z identycznie wyglądającym placebo. W badaniu uwzględniono skrzyżowanie grup, co oznacza, że po 4 tygodniach dawkowanie przerwano i po okresie „wypłukania” wprowadzono ponownie – ale tym razem ci, którzy otrzymywali placebo, dostali kwasy omega-3, i vice versa.

Osoby otrzymujące kwasy omega-3 odczuwały wyraźne zmniejszenie świądu, i efekt ten był znacznie większy niż w grupie placebo. Nie jest znany mechanizm działania, ale skuteczność i brak działań niepożądanych powodują, że kwasy omega-3 są atrakcyjną opcją terapeutyczną w przewlekłej chorobie nerek z niemożliwym do opanowania świądem.

Źródło

J Res Pharm Pract. 2018 Oct-Dec;7(4):195-199. Omega-3 Supplementation Improves Pruritus in Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis Patients: A Crossover Randomized Pilot Clinical Trial. Lahiji AP, Mortazavi M, Tirani SA, Moeinzadeh F, Bidaki EZ, Naini AE, Faghihi G, Toghyani A, Farajzadegan Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s