Zespół hiszpańskich naukowców reprezentujących prawie 80 ośrodków medycznych i żywieniowych przedstawił rezultaty analizy danych z badania PREDIMED-Plus, które wskazują na związek między spożyciem kwasów omega-3 a częstością depresji. I nie jest on bynajmniej prosty.

Autorzy dysponowali wiedzą o spożyciu ryb, owoców morza i kwasów omega-3 przez każdego z badanych. Ilości te korelowali z rozpoznaniem depresji, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych oraz objawami obniżonego nastroju.

Ocenianych uczestników było 6587, w tym 1367 przypadki depresji. O dziwo, z występowaniem depresji nie korelowało spożycie owoców morza ogółem, natomiast stwierdzono zależność z ilością kwasów omega-3 w diecie. Nie była to jednak zależność liniowa, co oznacza, że nie działa zasada „im więcej omega-3, tym mniej depresji”. Przypominała bardziej krzywą U, która oznacza, że z depresją wiążą zarówno niewielkie, jak i nadmierne spożycie kwasów omega-3. Najrzadziej depresję miały osoby spożywające 0,5 do 1 g kwasów omega-3 dziennie.

Obserwacje o wpływie kwasów omega-3 na działanie mózgu i ośrodków regulujących nastrój nie są nowe. Postuluje się wiele możliwych mechanizmów odpowiadających za takie działanie, od mechanistycznych (kwasy omega-3 wbudowują się w błonę neuronalną, co mogłoby ułatwiać uwalnianie neurotransmiterów), przez przeciwzapalne aż po bycie prekursorem endokanabinoidów (naturalnych substancji przeciwbólowych i przeciwlękowych). Ciekawa jest obserwacja, że nadmiar kwasów omega-3 może działać przeciwnie – czyżby tu też panowała zasada „co za dużo, to niezdrowo”?

Źródło

Nutrients. 2018 Dec 18;10(12). Seafood Consumption, Omega-3 Fatty Acids Intake, and Life-Time Prevalence of Depression in the PREDIMED-Plus Trial. Sánchez-Villegas A, Álvarez-Pérez J, Toledo E, Salas-Salvadó J, Ortega-Azorín C, Zomeño MD, Vioque J, Martínez JA, Romaguera D, Pérez-López J, López-Miranda J, Estruch R, Bueno-Cavanillas A, Arós F, Tur JA, Tinahones FJ, Lecea O, Martín V, Ortega-Calvo M, Vázquez C, Pintó X, Vidal J, Daimiel L, Delgado-Rodríguez M, Matía P, Corella D, Díaz-López A, Babio N, Muñoz MÁ, Fitó M, García de la Hera M, Abete I, García-Rios A, Ros E, Ruíz-Canela M, Martínez-González MÁ, Izquierdo M, Serra-Majem L.