Trądzik młodzieńczy potrafi być – zwłaszcza w ciężkich postaciach – prawdziwym utrapieniem. Współczesna dermatologia wiąże występowanie trądziku z bakterią bytującą na skórze – Propionibacterium acnes i leczenie tej choroby nakierowane jest m.in. na jej zwalczanie. Chorzy wykorzystują jednak również wiele naturalnych terapii i pojawił się sygnał, że w sukurs może przyjść dalekowschodnie zioło odkryte niedawno przez kosmetologów – wąkrotka azjatycka. 

W badaniu przeprowadzonym w laboratoriach w Szanghaju przyjrzano się jednemu ze związków, w który bogata jest wąkrotka azjatycka (Centella asiatica): madekasozydowi. Okazuje się, że ma on ciekawe właściwości, które mogą okazać się przydatne w leczeniu trądziku:

  • hamuje reakcję zapalną indukowaną przez Propionibacterium acnes;
  • poprawia nawilżenie skóry poprzez wpływ na ilość białek błonowych uczestniczących w transporcie wody: akwaporyny-3, czy istotnych dla dojrzewania i starzenia się warstwy rogowej naskórka: lorikryny i inwolukryny;
  • nasila produkcję kwasu hialuronowego w fibroblastach skóry – zwiększa ilość enzymów produkujących ten związek i zmniejsza wytwarzanie wolnych rodników, które uczestniczą w degradacji kwasu hialuronowego.

Te mechanizmy działania wskazują na potencjał madekasozydu pochodzącego z wąkrotki azjatyckiej w wykorzystaniu do poprawy stanu skóry – nie tylko w celu przeciwdziałania starzeniu się skóry, ale i być może w leczeniu trądziku młodzieńczego.

Źródło

Biosci Biotechnol Biochem. 2018 Nov 19:1-8. Propionibacterium acnes related anti-inflammation and skin hydration activities of madecassoside, a pentacyclic triterpene saponin from Centella asiatica. Shen X, Guo M, Yu H, Liu D, Lu Z, Lu Y.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s