Trądzik młodzieńczy potrafi być – zwłaszcza w ciężkich postaciach – prawdziwym utrapieniem. Współczesna dermatologia wiąże występowanie trądziku z bakterią bytującą na skórze – Propionibacterium acnes i leczenie tej choroby nakierowane jest m.in. na jej zwalczanie. Chorzy wykorzystują jednak również wiele naturalnych terapii i pojawił się sygnał, że w sukurs może przyjść dalekowschodnie zioło odkryte niedawno przez kosmetologów – wąkrotka azjatycka.
W badaniu przeprowadzonym w laboratoriach w Szanghaju przyjrzano się jednemu ze związków, w który bogata jest wąkrotka azjatycka (Centella asiatica): madekasozydowi. Okazuje się, że ma on ciekawe właściwości, które mogą okazać się przydatne w leczeniu trądziku:
- hamuje reakcję zapalną indukowaną przez Propionibacterium acnes;
- poprawia nawilżenie skóry poprzez wpływ na ilość białek błonowych uczestniczących w transporcie wody: akwaporyny-3, czy istotnych dla dojrzewania i starzenia się warstwy rogowej naskórka: lorikryny i inwolukryny;
- nasila produkcję kwasu hialuronowego w fibroblastach skóry – zwiększa ilość enzymów produkujących ten związek i zmniejsza wytwarzanie wolnych rodników, które uczestniczą w degradacji kwasu hialuronowego.
Te mechanizmy działania wskazują na potencjał madekasozydu pochodzącego z wąkrotki azjatyckiej w wykorzystaniu do poprawy stanu skóry – nie tylko w celu przeciwdziałania starzeniu się skóry, ale i być może w leczeniu trądziku młodzieńczego.
Źródło
Biosci Biotechnol Biochem. 2018 Nov 19:1-8. Propionibacterium acnes related anti-inflammation and skin hydration activities of madecassoside, a pentacyclic triterpene saponin from Centella asiatica. Shen X, Guo M, Yu H, Liu D, Lu Z, Lu Y.