Ortopedzi indyjscy opisują, jakie są podstawy naukowe działania nutraceutyków najczęściej stosowanych przez osoby dotknięte chorobą zwyrodnieniową stawów. A problem to w Indiach niebagatelny – na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego cierpi prawie 30 proc. mieszkańców, występuje ona u prawie połowy kobiet po 45 roku życia. 

Jak to zwykle bywa, liczne poszukiwania naturalnych środków uśmierzających objawy choroby świadczą o tym, że medycyna nie dysponuje skutecznym i bezpiecznym leczeniem. I tak faktycznie jest. Są leki przeciwbólowe, leki modyfikujące przebieg choroby, jednak ich skuteczność w hamowaniu narastaniu zmian w chrząstce jest nieoptymalna, nie mówiąc o zdolności przywracania stanu sprzed choroby.

Istotą choroby zwyrodnieniowej stawów jest zniszczenie chrząstki stawowej, która ma za zadanie umożliwiać płynny ruch obu powierzchni stawowych i amortyzować obciążenia związane z ruchem, tak aby nie przenosić sił na kości. Po pewnym czasie od zniszczenia chrząstki mechanika i biologia stawu nieubłaganie doprowadzają do uszkodzeń innych jego struktur, czego wyrazem jest ból, ograniczenie ruchomości (a nawet okresy „sztywności”), zniekształcenia czy trzeszczenia podczas ruchu.

Wiele ze stosowanych przez chorych nutraceutyków ma mniej lub bardziej „rozpracowany” naukowo mechanizm działania. Większość z nich działa przeciwzapalnie, i to na wielu różnych polach, wiele jest bowiem etapów i szlaków uruchamiających zapalenie. Do najczęściej stosowanych i skutecznych co najmniej w badaniach in vitro należą:

  • żywica z balsamowca Boswellia i aflapina (ta sama żywica wzbogacona o kwas acetyloketobosweliowy, AKBA)
  • glukozamina
  • chondroityna
  • peptydy kolagenowe („niskocząsteczkowy kolagen”) – te łańcuchy białkowe o masie <5000 Da stymulują regenerację tkanki łącznej, nasilają syntezę glikozaminoglikanów i kwasu hialuronowego
  • kurkumina
  • kwasy omega-3 z olejów rybich (chronią chrząstkę przed niszczeniem w reakcji zapalnej)
  • imbir
  • zielona herbata
  • ekstrakt z dzikiej róży – wydaje się, że wpływa na reakcję zapalną na poziomie ogólnoustrojowym, a nie tylko miejscowym. Tu z kolei hamuje napływ leukocytów do miejsca zapalenia, co może skutkować mniejszymi zniszczeniami chrząstki i struktur położonych wokół chrząstki.

Źródło

J Clin Orthop Trauma. 2018 Oct-Dec;9(4):338-348. Current status of top 10 nutraceuticals used for Knee Osteoarthritis in India. Vaishya R, Agarwal AK, Shah A, Vijay V, Vaish A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s