Najczęściej ciężarna (i jej lekarz także) marzy głównie o tym, żeby urodzić zdrowe dziecko, bez powikłań – tymczasem dieta ma wpływ także na to, jak będzie wyglądało zdrowie dziecka już po narodzeniu, i to przez nawet kilka lat! Wykazano to w przypadku kwasów omega-3, a dziś na podobny efekt wskazuje metaanaliza oceniająca rolę witaminy D. 

Ta metaanaliza nie tylko potwierdza ochronną rolę witaminy D, ale i odpowiada na pytanie, jaka jest optymalna jej dawka w okresie ciąży. Okazuje się bowiem, że zależność między dawką witaminą D a ochroną potomka przed astmą nie ma bynajmniej charakteru liniowego, i przybiera kształt krzywej „U”, albo „odwróconego dzwonu”. Oznacza to, że ryzyko rośnie przy małych dawkach witaminy D, zmniejsza się w miarę, jak one wzrastają, ale po przekroczeniu pewnej dawki znowu rośnie.

Autorzy przebadali dane z badań klinicznych z udziałem w sumie przeszło 6 tys. osób. Analiza wskazała, że suplementacja witaminy D w okresie ciąży wiąże się ze zmniejszeniem częstości świstów i rozpoznań astmy u dziecka o przeszło 30 proc. Najoptymalniejsza wydaje się dawka ok. 800 j. dziennie – wyższe dawki wiązały się z ponownym wzrostem ryzyka.

Brak liniowej zależności nie jest niczym zaskakującym i obserwowana w tym badaniu krzywa U całkiem nieźle ilustruje tradycyjne powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo”. Uzmysławia też, że ciąża jest stanem podwójnej odpowiedzialności – za siebie i za dziecko – w związku z tym z wielką rozwagą należy podchodzić w tym czasie do wszelkich skrajności, zwłaszcza eksperymentów z tzw. megadawkami witamin.

Źródło

J Asthma. 2018 Nov 5:1-8. Vitamin D supplementation during pregnancy and the risk of wheezing in offspring: a systematic review and dose-response meta-analysis. Li W, Qin Z, Gao J, Jiang Z, Chai Y, Guan L, Ge Y, Chen Y.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s