Wiemy z wcześniejszych badań, że z wiekiem dochodzi do zmniejszenia zapasów koenzymu Q10. Japońscy naukowcy zajmujący się biologią osób w wieku przekraczającym 100 lat wykazali, że w tak zaawansowanych latach niedobór koenzymu Q10 jest poważny i w związku z tym jego suplementacja może przynosić korzyści zdrowotne. 

W badaniu uczestniczyło 99 stulatków i grupa kontrolna złożona z 62 osób w wieku około 75 lat. W obu grupach porównano parametry biochemiczne krwi obwodowej świadczące o stresie oksydacyjnym i równowadze procesów utleniania i redukcji. Główne obserwacje brzmią następująco:

  • u stulatków pojawia się większy odsetek utlenionej formy koenzymu Q10, co oznacza większe nasilenie stresu oksydacyjnego i świadczy o niedoborze antyoksydantów w surowicy, co zresztą potwierdzono w tym samym badaniu;
  • u stulatków toczy się łagodny do umiarkowanego proces zapalny;
  • stwierdzono także zmniejszenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, co w warunkach przewlekłego stanu zapalnego świadczyć może – zdaniem autorów – o upośledzeniu procesów regeneracji komórkowej (do których potrzebna jest energia, a w wytwarzaniu tej bierze udział koenzym Q10);
  • u stulatków zwiększa się stężenie białka transportującego koenzym Q10, co zwykle świadczy o zwiększonym zapotrzebowaniu na transportowaną substancję; autorzy sugerują, że jest to odpowiedź na potrzebę zaopatrzenia m.in. serca w koenzym Q10 i że w zaawansowanym wieku niewystarczająca jest endogenna synteza tego związku, a organizm potrzebuje go ze źródeł zewnętrznych.

Źródło

J Clin Biochem Nutr. 2018 Sep;63(2):129-136. Increased oxidative stress and coenzyme Q10 deficiency in centenarians. Nagase M, Yamamoto Y, Matsumoto N, Arai Y, Hirose N.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s