Brytyjscy psycholodzy sprawdzili, jak napój zawierający flawonoidy z jagód borówek wpłynie na niektóre funkcje poznawcze u dzieci. Wyniki wskazują, że już jedna dawka, odpowiadająca półtorej szklanki świeżych jagód borówek, poprawia pamięć czy pewne aspekty uwagi.

Rezultaty tego badania sugerują, że sposób odżywiania dziecka ma znaczenie nie tylko dla zdrowia w perspektywie wielu lat, co wydaje się oczywiste (np. gdy wziąć pod uwagę wieloletnią, obecną już od dzieciństwa otyłość), ale także może wpływać na wyniki w nauce, a więc ma drugi, równie poważny aspekt.

W badaniu dzieciom w wieku 7-10 lat podawano napój bogaty w antocyjaniny pochodzące z jagód borówek (253 mg na dawkę) lub placebo i mierzono zmiany zachodzące w zakresie pamięci, funkcji wykonawczych i zdolności czytania po 2 godz.

Funkcje wykonawcze obejmują na ogólnym poziomie planowanie i decyzje pozwalające nam się „dobrze dostosowywać” do codziennego życia. W testach oceniających funkcje wykonawcze dzieci, które otrzymywały napój z antocyjaninami, radziły sobie równie trafnie, jak te z grupy placebo, ale szybciej.  W testach oceniających pamięć z kolei przypominały sobie więcej słów. Nie stwierdzono natomiast różnic w testach oceniających sprawność czytania.

Autorzy wskazują, że okres dziecięcy jest szczególnie ważnym czasem w rozwoju mózgu i że ich wyniki wspierają wnioski z innych podobnych badań – mówiące o korzystnym wpływie borówek na specyficzne funkcje układu nerwowego. Zwracają też jednak uwagę, że do zbadania pozostają efekty przewlekłej suplementacji i wpływ borówek na bardziej złożone czynności nerwowe.

Źródło

Eur J Nutr. 2018 Oct 16. The effects of acute wild blueberry supplementation on the cognition of 7-10-year-old schoolchildren. Barfoot KL, May G, Lamport DJ, Ricketts J, Riddell PM, Williams CM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s