Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii wykazał, że bogaty w polifenole ekstrakt z brunatnic (glon Ascophyllum nodosum, workoliść członowaty, obejmowany też nazwą północnoatlantyckiego kelpu) ma szczególną właściwość u osób z otyłością: zmniejsza rozmiar uszkodzeń DNA.

Jak wskazują sami autorzy pracy, to pierwsze na świecie badanie, które opisuje biodostępność i bioaktywność polifenoli wyekstrahowanych z wodorostów u ludzi. Jego główny cel polegał na ocenie, jak wiele z nich wchłania się z przewodu pokarmowego i jak wpływają na kluczowe aspekty funkcjonowania komórek – stres oksydacyjny, przewlekły stan zapalny i uszkodzenia kwasów nukleinowych.

Do badania włączono 80 osób z nadwagą, w wieku 30-65 lat, którym podawano 100 mg polifenoli uzyskanych z wodorostów lub odpowiednik w postaci placebo. We krwi poszukiwano markerów uszkodzeń komórkowych, jak również metabolitów podawanych polifenoli.

O ile badanie nie wykazało istotnego wpływu na markery stanu zapalnego czy parametry świadczące o zaburzeniach antyoksydacji, to zaskakującą obserwacją okazało się zmniejszenie uszkodzeń DNA w podgrupie osób, które były otyłe (a nie wszystkich z nadmierną masą ciała – otyłość rozpoznaje się przy przekroczeniu BMI 30, natomiast nadwagę – BMI 25).

Póki co trudno wyrokować o znaczeniu tej obserwacji dla zdrowia, zwłaszcza w aspekcie długofalowym. Jest jednak niezwykle interesującym zjawiskiem zdolność polifenoli do zabezpieczania komórek przed uszkodzeniem materiału genetycznego i z pewnością godnym dalszego zbadania.

Źródło

Am J Clin Nutr. 2018 Oct 1;108(4):688-700. Impact of a (poly)phenol-rich extract from the brown algae Ascophyllum nodosum on DNA damage and antioxidant activity in an overweight or obese population: a randomized controlled trial. Baldrick FR, McFadden K, Ibars M, Sung C, Moffatt T, Megarry K, Thomas K, Mitchell P, Wallace JMW, Pourshahidi LK, Ternan NG, Corona G, Spencer J, Yaqoob P, Hotchkiss S, Campbell R, Moreno-Rojas JM, Cuevas FJ, Pereira-Caro G, Rowland I, Gill CIR.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s