Zwiększone spożycie kwasów omega-3, np. pochodzących z ryb, zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego – mówi dopiero co opublikowany raport naukowców skupionych w Cochrane Collaboration. 

Na przeglądy Cochrane Collaboration warto zwrócić uwagę, są one bowiem źrodłem najlepszej możliwej wiedzy naukowej. Autorzy analizują wszelkie dostępne badania kliniczne, oceniając ryzyko świadomej manipulacji czy nieświadomych błędów poznawczych, innymi słowy, zwracając uwagę na jakość i prawidłowość przeprowadzenia eksperymentu, są przy tym zupełnie niezależni od biznesu zdrowotnego, farmaceutycznego i innych możliwych źródeł błędów (np. w wyniku źle dobranego aparatu statystycznego). Udowodnili to nie raz, publikując raporty sprzeczne z interesami producentów leków czy szczepionek. Z drugiej strony, są też ultrakrytyczni i wyjątkowo skrupulatni, dlatego stosunkowo wiele ich raportów uznaje, że nie ma dowodów na takie a nie inne działanie danego specyfiku – co oczywiście nie oznacza, że on nie działa – po prostu zgromadzone, dostępne do analizy dane nie pozwalają tego udowodnić. Oznacza to, że raport autorstwa Cochrane Collaboration, który wskazuje na udowodnione działanie dowolnego produktu, należy traktować jako zdanie o największej możliwej wiarygodności. Nie ma chyba lepszego źródła w naukach medycznych.

Ostatnio opublikowana metaanaliza wskazuje, że kwasy omega-3 są skuteczną strategią zapobiegania porodom przedwczesnym i być może także redukują ryzyko śmierci dziecka w okresie okołoporodowym oraz konieczności leczenia noworodka na oddziale intensywnej opieki. Kwasy omega-3 wydłużają przebieg ciąży na tyle skutecznie, że prawdopodobnie zwiększają wręcz ryzyko przedłużenia się ciąży poza wyznaczony termin – z tym stanem, zwanym ciążą po terminie, medycyna radzi sobie jednak znacznie lepiej niż z wcześniactwem.

Zespół badawczy przeanalizował 70 randomizowanych badań klinicznych z udziałem blisko 20 tys. kobiet. Sprawdzano rolę wzbogacenia diety w kwasy omega-3 na drodze zwiększonego spożycia produktów je zawierających (np. ryb), jak i suplementacji. W szczegółach okazuje się, że:

  • kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko porodu przed 37 tyg. o 11 proc.
  • kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko porodu przed 34 tyg. o 42 proc.
  • kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko urodzenia dziecka o małej masie urodzeniowej (<2500 g) o 10 proc.

Główny autor badania, prof. Philippa Middleton z South Australian Health and Medical Research Institute podkreśla, że nie ma zbyt wielu opcji zapobiegania porodom przedwczesnym, dlatego wyniki tej pracy są bardzo ważne dla ciężarnych i dla ich lekarzy.

Nie jest to bynajmniej pierwsze podejście naukowców skupionych wokół Cochrane Collaboration do tematu suplementacji kwasów omega-3 w okresie ciąży. Wcześniejszy raport z 2006 r. kończył się konkluzją o braku dowodów na konieczność rutynowego stosowania kwasów omega-3 w okresie ciąży. Przez ponad 10 lat dzięki kolejnym badaniom naukowym takie dowody udało się zgromadzić.

Prof. Middleton uchyla też rąbka tajemnicy, jaka powinna być optymalna dawka długołańcuchowych kwasów omega-3 dla ciężarnej – począwszy od 12 tygodnia ciąży, w ilości 500-1000 mg, w tym przynajmniej 500 mg kwasu dokozoheksanegowego (DHA).

Warto korzyści z suplementacji kwasów omega-3 skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę!

Źródło

Middleton P, Gomersall JC, Gould JF, Shepherd E, Olsen SF, Makrides M. Omega-3 fatty acid addition during pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 11.  Art. No.: CD003402.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s