Spożywanie czerwonej koniczyny wpływa korzystnie na frakcje cholesterolu u kobiet po meopauzie i w okresie okołomenopauzalnym – ogłosili naukowcy z Portugalii. 

Izoflawony roślinne należą do grupy polifenoli, związków o wielorakim korzystnym działaniu zdrowotnym, ale wyróżnia je specyficzne działanie – wśród izoflawonów znajdujemy bowiem fitoestrogeny, czyli substancje podobne do naturalnych żeńskich hormonów – estrogenów. W odróżnieniu od analogów stosowanych w lekach nie mają aż tak silnego działania, w związku z czym ich źródła – jak soja czy czerwona koniczyna – są chętnie wykorzystywane przez kobiety, np. w celu łagodzenia objawów menopauzy (są one skutkiem zaniku czynności hormonalnej jajników i zaprzestania produkcji estrogenów).

Badacze ocenili, jak suplementacja czerwonej koniczyny wpływa na profil lipidowy u kobiet o menopauzie lub w okresie okołomenopauzalnym. Wiadomo, że w tym okresie kobiety są zagrożone rozwojem miażdżycy, przed którą dotąd chroniły je estrogeny właśnie. Przestudiowali zatem dostępne badania kliniczne z randomizacją (w sumie uczestniczyło w nich blisko 1300 kobiet, które stosowały czerwoną koniczynę przez 1-18 miesięcy) i doszli do wniosku, że suplement ten istotnie zmniejszał stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i triglicerydów oraz istotnie zwiększał stężenie HDL (czyli frakcji „dobrego” cholesterolu).

Badanie to wskazuje na dodatkowy – obok łagodzenia objawów menopauzy – efekt działania czerwonej koniczyny, jakim może być przyczynianie się do zwolnienia progresji miażdżycy.

Źródło

Climacteric. 2018 Oct;21(5):446-453. Effects of red clover on perimenopausal and postmenopausal women’s blood lipid profile: A meta-analysis. Luís Â, Domingues F, Pereira L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s