Chorzy na colitis ulcerosa, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mają dość odmienny skład diety w porównaniu ze zdrowymi osobami – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Medycznym w Teheranie (Iran). 

Colitis ulcerosa należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit – nieswoistych, bo nie znamy żadnego czynnika przyczynowego. Drugą w tej grupie jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Obie charakteryzują się okresami napadów bólu brzucha w połączeniu z biegunkami, czasami z krwią lub śluzem, obie mogą mieć dramatyczny przebieg, obie są dość trudne do leczenia. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego obejmuje tylko końcowy odcinek przewodu pokarmowego i powoduje powierzchowne uszkodzenia błony śluzowej – wystarczające do wywołania reakcji zapalnej, którą wcale nie tak łatwo przerwać.

Chorzy często zauważają, że to co jedzą, wybitnie wpływa na objawy. W obu tych chorobach w okresie zaostrzenia niewskazana jest typowa „zdrowa dieta” (np. śródziemnomorska), tu trzeba stosować zupełnie inne zasady, niektóre dokładnie odwrotne! (więcej dowiesz się z Poradnika nt. diety i suplementów w chorobach zapalnych jelit). Tak czy inaczej, większość chorych dochodzi w pewnym momencie nawet intuicyjnie do zmian diety na taką, która z mniejszym prawdopodobieństwem będzie generować objawy choroby. Jaka była jednak ich dieta przed rozpoznaniem?

Z badania, o którym mowa, dowiadujemy się, że u świeżo zdiagnozowanych pacjentów w diecie występowało istotnie mniej (niż u zdrowych osób) dwóch witamin: witaminy C i kwasu foliowego. Duża ilość witaminy C wiązała się z trzykrotnie mniejszym ryzykiem „posiadania” colitis ulcerosa, a kwasu foliowego – z ryzykiem dziewięciokrotnie mniejszym! Dieta chorych była z kolei bogatsza w kalorie, zwłaszcza pochodzące z tłuszczów, i to zarówno składających się z kwasów nasyconych, jak i nienasyconych, a także niektóre witaminy z grupy B i mikroelementy. Autorzy jednak główną uwagę zwracają na witaminy C i kwas foliowy, najsilniej związane z ryzykiem wystąpienia choroby.

Źródło

J Res Med Sci. 2018 Jul 26;23:67. The association between index of nutritional quality and ulcerative colitis: A case-control study. Vahid F, Rashvand S, Sadeghi M, Hekmatdoost A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s