U osób skarżących się na bóle mięśniowo-szkieletowe częściej występuje niedobór witaminy D oraz częściej przepełnia je lęk i chorują na depresję niż osoby zdrowe. Pomaga suplementacja witaminy D i zwiększenie ilości wapnia w diecie. 

Depresja i lęk według niektórych psychiatrów to dwie strony tego samego medalu. Oba zaburzenia – i lękowe, i obniżenie nastroju – mogą wiązać się z różnymi objawami somatycznymi, a wśród nich stosunkowo częste są bóle. Pozornie bez przyczyny, dokuczliwe, utrudniające codziennie funkcjonowanie albo sen – wiele takich osób zmaga się z nimi, nie zdając sobie sprawy, że pierwotną przyczyną jest umysł.

Być może ogniwem łączącym objawy somatyczne z depresją i lękiem jest witamina D i wapń. Pewnym krokiem zmierzającym do ustalenia takiego powiązania jest badanie, które przeprowadzono z udziałem 261 osób leczonych z powodu bólów mięśniowo-szkieletowych i 100 zdrowych osób. Początkowo wszystkich przebadano pod kątem zarówno stężenia witaminy D we krwi, jak i objawów psychopatologicznych lęku i depresji – za pomocą skali Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Badano również nasilenie bólu. Niedobór witaminy D występował u prawie 90 proc. chorych, ale i zdrowi nie byli od niego wolni – stwierdzono go u 70 proc. osób z grupy kontrolnej. Lęk i depresja były jednak znacznie częstsze tam, gdzie pojawiał się ból – pierwszy był czterokrotnie częstszy, a ta druga piętnastokrotnie częstsza niż u zdrowych osób.

Bóle umiejscowione w różnych miejscach wyraźnie korelowały z depresją i lękiem, ale również… z ilością wapnia w diecie. Podobnie zresztą jak depresja i lęk. Im dana osoba spożywała więcej wapnia i miała większe stężenie witaminy D, tym mniejsze miała szanse na nasilony ból. Kolejnym krokiem badaczy była więc suplementacja witaminy D i zalecenie spożywania większej ilości nabiału, tak aby dostarczyć do organizmu więcej wapnia. Po tej interwencji odnotowano istotną poprawę w zakresie bólu – czemu towarzyszyło złagodzenie objawów depresyjno-lękowych.

Ból zawsze jest objawem świadczącym o naruszeniu zdrowia. Czasem jednak i lekarzom trudno ustalić przyczynę bólu. Warto pamiętać, że niejednokrotnie leży ona w umyśle, a ten silnie zależy od relacji z innymi ludźmi, traum, środowiska oraz właśnie… diety. Autorzy badania wręcz nazwali witaminę D „potencjalnym antydepresantem”.

Źródło

Int J Clin Pharmacol Ther. 2018 Sep;56(9):400-410. Vitamin D as potential antidepressant in outpatients with musculoskeletal pain. Abdul-Razzak KK, Mayyas FA, Al-Farras MI.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s