Suplementacja błonnika u osób, które przyjmują statynę (lek obniżający stężenie cholesterolu) potęguje jej działanie i pozwala zmniejszyć dawkę leku, co ma spore znaczenie choćby w aspekcie działań ubocznych. Im mniejsza bowiem dawka statyny, tym mniejsze ryzyko, że działania uboczne się pojawią (i również większa szansa, że ustąpią). 

Na wysoki cholesterol lekarze reagują próbami jego obniżania. Można próbować to uzyskać za pomocą diety, jednak skuteczność zmian sposobu odżywiania nie jest w tym przypadku szczególnie wielka, dlatego z reguły zalecają lek z grupy statyn. Leki te zmniejszają stężenie cholesterolu i zapobiegają powikłaniom miażdżycy, takim jak zawał serca (istnieje hipoteza, że za ten efekt odpowiada inne działanie niż wpływ na profil lipidowy – to nie zostało do końca wyjaśnione, natomiast nazwano je „efektem plejotropowym”). Z badań klinicznych wynika ogólny obraz taki, że im silniejsza statyna oraz im większa jej dawka, tym lepsza skuteczność w zapobieganiu zgonom spowodowanym chorobami układu krążenia (choć nie wszystkimi i nie u wszystkich). Co jednak z osobami, które mają wskazania do przyjmowania statyn, a pojawiają się u nich działania uboczne, np. bóle mięśni? Tu pomocna okazuje się suplementacja błonnika.

Amerykańscy naukowcy w analizie trzech randomizowanych badań klinicznych wykazali, że podawanie błonnika z babki płesznik w połączeniu ze statynami przez 4 do 12 tygodni istotnie silniej zmniejsza stężenie cholesterolu niż sama statyna. Efekt ten jest bardzo duży i istotny statystycznie – autorzy oceniają, że można go porównać do podwojenia dawki statyny!

Oznacza to, że u osób przyjmujących statyny ich dawki można próbować zmniejszyć, jeśli wprowadzi się regularną suplementację błonnika przed posiłkami. Efekt obniżenia cholesterolu we frakcji LDL powinien być podobny.

Pozostaje pytanie, jak zmiana dawki czy nawet odstawienie statyny wpłynie na ryzyko zawału. Wszak efekt plejotropowy tych leków ma się wiązać z ochroną układu krążenia. Czy działanie błonnika zastąpi w pełni efekt plejotropowy statyn? Na to pytanie nie znamy póki co odpowiedzi.

Źródło

Am J Cardiol. 2018 Oct 1;122(7):1169-1174. Meta-Analysis of Usefulness of Psyllium Fiber as Adjuvant Antilipid Therapy to Enhance Cholesterol Lowering Efficacy of Statins. Brum J, Ramsey D, McRorie J, Bauer B, Kopecky SL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s