Specjaliści intensywnej terapii z duńskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus oraz z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie (USA) zbadali, co się dzieje z zasobami koenzymu Q10 w ostrej fazie infekcji grypowej. 

Autorzy przeanalizowali, jakie stężenia koenzymu Q10 we krwi mają osoby w ostrej fazie grypy i jak korelują one z markerami stanu zapalnego. Próbki zbierano między 2013 a 2016 r. Ostatecznie w badaniu wzięło udział 50 osób chorych i 29 zdrowych, w ramach grupy kontrolnej.

Jak się okazuje, stężenie koenzymu Q10 u chorych na grypę jest istotnie obniżone (średnio o ok. 30 proc.), co więcej, znacznie więcej osób z grypą miało niskie stężenia koenzymu Q10 (prawie połowa chorych w porównaniu z 7 proc. zdrowych). Słaba, ale istotna statystycznie korelacja wiązała stężenie koenzymu Q10 i stężenie interleukiny 2, TNF-alfa oraz VEGF, czyli markerów zapalenia. Nie wykazano natomiast związku z ciężkością choroby.

Na to, że w ciężkiej chorobie, nie tylko grypie, spada ilość koenzymu Q10, wskazują też wcześniejsze badania. Brak koenzymu Q10 utrudnia syntezę energii w komórkach i może w teorii pogłębiać zaburzenia funkcji narządów. Czekamy na badania, w których zostanie oceniona skuteczność suplementacji koenzymu Q10 w takich chorobach jak grypa – wiemy już, że np. w niewydolności serca poprawia on istotnie wyniki leczenia.

Źródło

Influenza Other Respir Viruses. 2018 Aug 29. Coenzyme Q10 in acute influenza. Chase M, Cocchi MN, Liu X, Andersen LW, Holmberg MJ, Donnino MW.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s