Zadziwiające wyniki przynosi badanie przeprowadzone w Iranie. Suplementacja czosnku okazała się mieć właściwości przeciwbólowe w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. 

Autorzy postanowili sprawdzić, czy działanie przeciwzapalne czosnku przełoży się na zmniejszenie bólu. W chorobie zwyrodnieniowej kolana następuje postępujące uszkodzenie chrząstki i kości tworzącej staw, a procesy te mają podłoże zapalne – sprawdzono więc, czy czosnek wygasi reakcję zapalną i czy będzie można to potwierdzić w badaniach biochemicznych.

Autorzy przeprowadzili randomizowane badanie kliniczne, w którym uczestniczyło 80 kobiet po menopauzie z nadmierną wagą i łagodną do umiarkowanej postacią choroby zwyrodnieniowej kolan. Część otrzymała czosnek (1000 mg), a część placebo. Obserwacja trwała 12 tygodni. Mierzono dwa parametry biochemiczne: stężenie we krwi rezystyny oraz TNF-α, oraz nasilenie bólu. Rezystyna i TNF-α to cytokiny uczestniczące w rozwoju zapalenia (ta pierwsza jest dodatkowo wiązana z otyłością i przyspieszaniem miażdżycy).

Po zakończeniu badania okazało się, że kobiety otrzymujące czosnek doznały większej redukcji bólu niż grupa placebo, mimo że nie doszło u nich do zmniejszenia stężenia TNF-α (a to ta właśnie cytokina jest uznawana za ważniejszy cel w chorobach zapalnych stawów). Czosnek spowodował natomiast zmniejszenie stężenia drugiej cytokiny – rezystyny.

Układ immunologiczny to zbyt skomplikowana sieć powiązań, by łatwo nam było ustalić, jak dokładnie poszczególne zioła wpływają na jego czynność jako całości. Mimo to, znacznie łatwiej jest sprawdzić, czy dana interwencja przynosi korzyści, czy nie – a zmianę nasilenia bólu stosunkowo łatwo ocenić. I można otrzymać zaskakujące wyniki, jak w przypadku czosnku i choroby zwyrodnieniowej kolana.

Źródło

Phytomedicine. 2018 Sep 15;48:70-75. The effect of a garlic supplement on the pro-inflammatory adipocytokines, resistin and tumor necrosis factor-alpha, and on pain severity, in overweight or obese women with knee osteoarthritis. Dehghani S, Alipoor E, Salimzadeh A, Yaseri M, Hosseini M, Feinle-Bisset C, Hosseinzadeh-Attar MJ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s