Naukowcy z 30 ośrodków medycznych z całego świata uważają, że czas zacząć wzbogacanie produktów spożywczych w witaminę D, aby całe populacje mogły uniknąć skutków jej braku. 

Suplementacja witaminy D – piszą naukowcy – może pomóc uniknąć wielu chorób, nie tylko kości – badania naukowe wskazują na jej znaczenie w chorobach układu oddechowego, dla prawidłowego przebiegu ciąży, a nawet dla długiego życia (poważny niedobór witaminy D dwu-, trzykrotnie zwiększa ryzyko zgonu).

Autorzy zwracają uwagę, że w większości nie udaje nam się utrzymać prawidłowego stężenia witaminy D we krwi. Bierze się to z braku słońca, żywienia niezapewniającego wystarczającej ilości witaminy D i niewystarczającej suplementacji. Działania edukacyjne i szerzenie idei zdrowego stylu życia nie zlikwidują zdaniem autorów niedoborów witaminy D w społeczeństwie. Z suplementacją wiąże się z kolei problem nieregularności jej przyjmowania, zbyt mało osób bowiem skrupulatnie przestrzega dawkowania.

Co ciekawe, historia zna przypadki dodawania witaminy D do pożywienia. Tak było w Wielkiej Brytanii w latach 50. ub. w., kiedy witaminę D w celu profilaktyki krzywicy dodawano do mleka, piwa, hot dogów czy deserów. Zrezygnowano z tego procesu w związku z przypadkami hiperkalcemii (nadmiernie wysokiego stężenia wapnia we krwi), które przypisano przedawkowaniu witaminy D z różnych źródeł. Nie jest jednak pewne, że to właśnie witamina D była „winowajcą”. Programy masowego wzbogacania żywności (np. masła, margaryn i innych smarowideł do pieczywa) prowadzone są w Finlandii, w Indiach czy Kanadzie z dobrym skutkiem (zmniejszenie odsetka ludności z niedoborami witaminy D).

Czy Unia Europejska zdecyduje się na taki krok, czas pokaże. Póki co pamiętajmy, że w okresie jesienno-zimowym praktycznie nie mamy możliwości wytwarzać witaminy D w skórze i konieczna jest jej suplementacja. Dla długiego życia w dobrym zdrowiu.

Źródło

Front Endocrinol (Lausanne). 2018 Jul 17;9:373. Rationale and Plan for Vitamin D Food Fortification: A Review and Guidance Paper. Pilz S, März W, Cashman KD, Kiely ME, Whiting SJ, Holick MF, Grant WB, Pludowski P, Hiligsmann M, Trummer C, Schwetz V, Lerchbaum E, Pandis M, Tomaschitz A, Grübler MR, Gaksch M, Verheyen N, Hollis BW, Rejnmark L, Karras SN, Hahn A, Bischoff-Ferrari HA, Reichrath J, Jorde R, Elmadfa I, Vieth R, Scragg R, Calvo MS, van Schoor NM, Bouillon R, Lips P, Itkonen ST, Martineau AR, Lamberg-Allardt C, Zittermann A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s