Rokitnik w walce z nowotworami

Unikatowy skład rokitnika zwyczajnego czyni go interesującą opcją uzupełniającą leczenie nowotworów – piszą na łamach „Frontiers in Pharmacology” polscy naukowcy z Uniwersytetu w Łodzi.

W artykule podsumowującym właściwości przeciwrakowe rokitnika autorzy zwracają uwagę, że choć brakuje badań z udziałem ludzi, to jego działanie potwierdzono w wielu badaniach in vitro i in vivo. Pozostaje ustalić jeszcze optymalne dawki do ewentualnego stosowania w ramach leczenia lub profilaktyki.

Różne części rokitnika zwyczajnego charakteryzuje nieco odmienny skład chemiczny: są w nich związki fenolowe, witaminy, zwłaszcza C, E i K, kwasy organiczne, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne (fitosterole, w tym beta-sitosterol). Autorzy wskazują, że rokitnik:

  • hamuje rozmnażanie komórek nowotworowych
  • stymuluje układ immunologiczny;
  • wywołuje apoptozę;
  • przeciwdziała wielu efektom ubocznym chemioterapii – zapobiega utracie zdrowia, chroni nerki i wątrobę, poprawia apetyt.

Związki o wykazanym działaniu antyrakowym znajdują się m.in. w owocach rokitnika oraz w uzyskiwanym z niego olejku eterycznym. Substancje te działają nie tylko ochronnie, zapobiegając mutacjom prowadzącym do nowotworów, ale i na poziomie epigenetycznym – czyli regulują ekspresję genów – m.in. wygaszają aktywność genów odpowiadających za rozwój nowotworu i uaktywniają geny prowadzące do śmierci nieprawidłowych komórek (jest to zjawisko zwane apoptozą i jego brak jest jedną z przyczyn, dla których nowotwór się rozrasta, zamiast zginąć).

Dodatkowo rokitnik zawiera związki przeciwmiażdżycowe, spowalniające starzenie, przyspieszające gojenie ran, przeciwbakteryjne i wiele innych biologicznie aktywnych substancji.

Źródło

Front Pharmacol. 2018 Mar 15;9:232. The Anticancer Activity of Sea Buckthorn [Elaeagnus rhamnoides (L.) A. Nelson]. Olas B, Skalski B, Ulanowska K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s