Dodanie resweratrolu do silnego leku przeciwzapalnego zmniejszyło ból towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. 

Resweratrol zrobił karierę jako możliwe remedium na utajoną miażdżycę. Jest to polifenol występujący w dużej ilości w skórce winogron, wytwarzany przez nie w odpowiedzi na zakażenie grzybicze. Był podejrzewany o bycie bezpośrednią przyczyną paradoksu francuskiego, czyli stosunkowo niewielkiej częstości zawałów serca u Francuzów mimo teoretycznie niezdrowej, miażdżycorodnej diety. Wykryto, że resweratrol hamuje reakcję zapalną w naczyniach wieńcowych i może być tym składnikiem czerwonego wina, który odpowiada za jego działanie antymiażdżycowe.

Naukowcy szybko wykryli i inne właściwości resweratrolu, takie jak przenikanie do ośrodkowego układu nerwowego i przeciwdziałanie odkładaniu beta-amyloidu, co może zapobiegać rozwojowi demencji. Jak się okazuje, jego działanie przeciwzapalne jest na tyle silne, że może też pomagać w chorobach o większym nasileniu stanu zapalnego. Takim przykładem jest choroba zwyrodnieniowa kolana.

Przez 90 dni podawano resweratrol (albo placebo) 100 osobom z chorymi kolanami i bólem wymagającym leczenia meloksykamem – dość silnym lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zauważmy, że wszyscy otrzymywali standardowy lek, a tylko część dodatkowo resweratrol, a z powodu zaślepienia badania żaden uczestnik nie wiedział, czy otrzymuje nasz polifenol, czy placebo. U uczestników oceniano zmiany nasilenia bólu, jak i markery zapalenia (stężenie interleukin 1β i 6, TNF-α, CRP, białek dopełniacza C3 i C4).

Analiza wyników wskazała, że osoby leczone dodatkowo resweratrolem odczuwały mniejszy ból (im dłużej trwało leczenie, tym mniejszy), zmniejszyły się też markery zapalenia. Sugeruje to, że resweratrol może stać się użytecznym dodatkiem do leczenia przeciwbólowego w umiarkowanej i łagodnej postaci zapalenia stawów. Jest to o tyle istotne, że leki przeciwbólowe nie są pozbawione poważnych działań ubocznych, a resweratrol może pomóc je ograniczyć (dzięki temu, że będzie można przyjmować je w mniejszej dawce).

Źródło

J Med Food. 2018 Aug 30. Resveratrol Supplementation Reduces Pain and Inflammation in Knee Osteoarthritis Patients Treated with Meloxicam: A Randomized Placebo-Controlled Study. Marouf BH, Hussain SA, Ali ZS, Ahmmad RS.