W pewnym wieku, powiedzmy to sobie szczerze, duża część z nas doświadczy nieprzyjemnego i niepokojącego objawu – bólu w klatce piersiowej. Słusznie kojarzy się z chorobą serca, bo zawsze trzeba ją wykluczyć – jako zagrażającą życiu w krótszej lub dłuższej perspektywie. Co jednak jeśli ból nawraca, jeśli mamy zdrowe tętnice wieńcowe i w teorii nie mamy innej choroby?

Dla lekarza jest to sytuacja trudna, bo nie za bardzo wiadomo, co dalej – uspokajać, zlecać kolejne badania, a może uznać to za objaw stresu? Ciekawej odpowiedzi udziela badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Naukowo-Technologicznym w Jordanie.

W ramach tego badania sprawdzano, czy u osób po czterdziestce można powiązać ból w klatce piersiowej (ale niepochodzący z serca) z występowaniem lęku lub depresji i podażą witaminy D. Jak się okazuje, wykryto taką korelację – osoby zgłaszające ból w klatce piersiowej miały o 40 proc. wyższy poziom lęku, przy czym sześciokrotnie większy odsetek (w porównaniu ze zdrowymi) miał lęk przekraczający fizjologiczny poziom. Ale uwaga – poziom lęku korelował również z ilością dostarczanej witaminy D i wapnia! Im więcej witaminy D, tym mniejszy poziom lęku.

Autorzy zwracają uwagę, że lekarze powinni rozważać niedobór witaminy D oraz lęk jako możliwe przyczyny bólu w klatce piersiowej. To niewątpliwie słuszne podejście. Ważne jednak, by zapamiętać, że tak można robić dopiero, gdy wykluczy się inne choroby mogące być przyczyną takiego bólu – chorobę, serca, płuc, kości, układu pokarmowego, żeby nie przeoczyć ciężkiej, rozwijającej się patologii, w której leczenie witaminą D czy psychoterapią tylko odsunie właściwą diagnozę i terapię (a po pewnym czasie może być nawet za późno na jedno i drugie!).

Źródło

J Clin Psychol Med Settings. 2018 Aug 27. Non-cardiac Chest Pain and Anxiety: A Possible Link to Vitamin D and Calcium. Alkhatatbeh MJ, Abdul-Razzak KK, Amara NA, Al-Jarrah M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s