Dość niespodziewane zjawisko związane z suplementacją witamin i minerałów opisali naukowcy z Meksyku. Dwa tygodnie uzupełniania niedoborów poskutkowały… nasilonym wydalaniem arsenu w moczu. 

Arsen to pierwiastek obecny w skorupie ziemskiej i w związku z tym w małych ilościach występuje również w wodzie. Nie zawsze da się uniknąć w związku z tym spożycia nadmiernej dawki arsenu – jeśli w wodzie pitnej naturalnie występuje w dużej ilości. Problem z arsenem polega na tym, że po pierwsze jest znanym czynnikiem rakotwórczym, po drugie jest powiązany z ryzykiem innych chorób, jak cukrzyca, choroby układu krążenia, płuc, przedwczesnymi zgonami. Norma dopuszczonych ilości arsenu w pożywieniu jest wysoce restrykcyjna.

W badaniu uczestniczyła grupa 45 młodych osób <18 r.ż., którym przez 4 tygodnie podawano preparat zawierający witaminy i minerały. Wiadomy był fakt, że osoby te mieszkają na terenie, gdzie woda pitna jest bogata w arsen. Badanie przed rozpoczęciem eksperymentu ujawniło u uczestników niedobory białka, selenu i żelaza oraz witamin B2, B6, B12, E oraz C. Po zakończeniu suplementacji odnotowano wzrost stężenia hemoglobiny (o 1 g/dl), wzrost beztłuszczowej masy ciała i spadek zawartości tłuszczu w organizmie, jednak najbardziej zaskakujące były wyniki badania moczu. W pierwszych dwóch tygodniach suplementacji w moczu silnie wzrosło stężenie arsenu. Oznacza to, że organizm eliminował arsen, „wypłukiwał” go z moczem.

Zastanawiający jest mechanizm takiego działania suplementu. Być może podane minerały wyparły arsen z połączeń z białkami i uczyniły go dostępnym dla filtracji w nerkach, albo zablokowały transporter wchłaniania zwrotnego. Tak czy inaczej, badanie odsłania nam nową, ciekawą i niebanalną właściwość suplementacji.

Źródło

Nutr Hosp. 2018 Jun 22;35(4):894-902. [Effect of a four-week vitamin and mineral supplementation on the nutritional status and urinary excretion of arsenic in adolescents]. Monroy Torres R, Espinosa Pérez A, Ramírez Gómez X, Carrizales Yáñez L, Linares Segovia B, Mejía Saavedra J.