Duże spożycie błonnika zmniejsza ryzyko pojawienia się raka jajnika. 

Dwa niezależne zespoły chińskich naukowców przeprowadziły dwie metaanalizy i doszły do podobnych wniosków. Wyniki opublikowano w podobnym czasie w dwóch różnych czasopismach fachowych. Metaanalizy są olbrzymie, pierwsza objęła 150 tys. osób, druga przeszło 550 tys. W obu przeszukano zarówno bazy danych zawierających publikacje fachowe zachodnie, jak i chińskie.

Analiza statystyczna ujawniła, że u kobiet, których dieta zawierała duże ilości błonnika, ryzyko raka jajnika było o 25 proc. mniejsze w porównaniu z kobietami spożywającymi najmniej błonnika. Ta zależność uwidaczniała się i w badaniach kohorotowych, i kliniczno-kontrolnych, i niezależnie od pochodzenia – sprawdzała się i w Azji, i w Ameryce, i w Europie. Drugi zespół uzyskał podobny wynik (zmniejszenie ryzyka o 30 proc.), ale pokusił się też o obliczenie, jak ryzyko raka jajnika zależy od dawki błonnika. Okazało się, że na każde dodatkowe 5 g dziennie ryzyko to zmniejsza o 3 pkt. proc.

Nie wiadomo, w jakim konkretnie mechanizmie błonnik miałby chronić komórki jajnika przed kancerogenezą. Być może wiąże w przewodzie pokarmowym drobne zanieczyszczenia, tzw. endocrine disruptors, które – gdyby się wchłonęły – zaburzałyby działanie układu hormonalnego. Nie wiadomo też, która frakcja błonnika pod tym względem działa najlepiej i jakiego pochodzenia błonnik będzie optymalny. To wyjaśnią kolejne badania, a póki co zadbajmy, aby w naszej diecie błonnika było pod dostatkiem, najlepiej różnego pochodzenia – z warzyw, owoców i zbóż.

Źródło

Nutr Res. 2018 Sep;57:1-11. Dietary fiber intake is associated with a reduced risk of ovarian cancer: a dose-response meta-analysis. Xu H, Ding Y, Xin X, Wang W, Zhang D

J Int Med Res. 2018; Association between dietary fiber intake and risk of ovarian cancer: a meta-analysis of observational studies. Huang X, Wang X, Shang J, Lin Y, Yang Y, Song Y, Yu S

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s