Suplementacja witaminy D zmniejsza objawy infekcji górnych dróg oddechowych u sportowców trenujących taekwondo w zimie – donosi zespół badawczy z Uniwersytetu w Luizjanie oraz College of Education and Human Development w Teksasie (USA) i Kyung Hee University w Korei Południowej.

Ponieważ niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych u sportowców, naukowcy postanowili sprawdzić, jak młodzi ludzie zawodowo uprawiający taekwondo zareagują na suplementację witaminy D w okresie zimowym. Taekwondo zwiększa narażenie na niedobór witaminy D z uwagi na treningi odbywające się w salach, a nie na świeżym powietrzu, oraz konieczność utrzymywania masy ciała w narzuconych granicach, przez co trudniej zapewnić różnorodność diety. Dodatkowo wysoce intensywny trening osłabia układ odpornościowy, a nadmierna wentylacja zwiększa ekspozycję na patogeny unoszące się w powietrzu.

W badaniu uczestniczyło 25 mężczyzn w wieku 18-22 lat, u których rozpoznano niedostatek witaminy D. Przydzielono ich losowo do grupy otrzymującej albo witaminę D w dawce 5000 j. dziennie, albo placebo. Po 4 tygodniach okazało się, że w grupie suplementującej witaminę D odnotowano mniejsze objawy ze strony dróg oddechowych, i to mimo braku wzrostu wydzielniczych IgA (przeciwciał chroniących błony śluzowe, w tym układu oddechowego) oraz laktoferyny (inne białko, również mające za zadanie chronić nas przed infekcjami). Redukcja objawów była skorelowana ze wzrostem stężenia witaminy D we krwi.

Jak podają autorzy, jest to pierwsze badanie, w którym wykazano skuteczność witaminy D w ochronie sportowców przed zakażeniami górnych dróg oddechowych.

Źródło

Int J Environ Res Public Health. 2018 Sep 14;15(9). Vitamin D₃ Supplementation Reduces the Symptoms of Upper Respiratory Tract Infection during Winter Training in Vitamin D-Insufficient Taekwondo Athletes: A Randomized Controlled Trial. Jung HC, Seo MW, Lee S, Kim SW, Song JK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s