Naukowcy z Instytutu proDERM w Niemczech sprawdzili, w jaki sposób na wygląd i inne parametry skóry twarzy wpłynie suplementacja peptydów kolagenowych w połączeniu z celowanym zestawem witamin i mikroelementów. 

Badanie zaślepiono trzykrotnie. Celem była maksymalna obiektywność wyników. Zrobiono tak, aby upewnić się, że w żaden sposób nie wydostanie się informacja, czyje zdjęcia analizują eksperci.  Mowa o zdjęciach, bowiem głównym parametrem ocenianym w badaniu były zdjęcia z laserowego mikroskopu skaningowego, w którym oceniano próbki skóry twarzy. 

Suplement zawierał peptydy kolagenowe oraz ekstrakt z aceroli, witaminę C, witaminę E, biotynę oraz cynk. Stosowano go przez 9 tygodni. Uczestnicy ani nadzorujący badanie nie wiedzieli, które osoby przyjmują testowany produkt, a które placebo. Stan skóry za pomocą mikroskopii laserowej oceniano dwukrotnie, w pierwszym dniu badania i po 85 dniach. 

Analiza obrazów mikroskopowych ujawniła brak istotnych zmian w obrębie skóry osób, które przyjmowały placebo, oraz istotną poprawę w zakresie włókien kolagenowych u osób, które otrzymały aktywny produkt. Wyniki te dodatkowo współgrały z subiektywnie ocenianymi właściwościami skóry, jak elastyczność, ilość zmarszczek, wyrównanie stanu skóry różnych okolic, np. twarzy, rąk, dekoltu, szyi, nóg i brzucha. 

Badanie to dokłada się do wcześniejszych prac wskazujących na wyraźną poprawę stanu skóry po suplementacji peptydów kolagenowych. Warto zwrócić uwagę na dodatek cynku i witamin – celem jest zapewne wzmocnienie efektów, nie jest bowiem tajemnicą, że skóra potrzebuje specyficznego zestawu mikroelementów diety, od dawna wie to przecież przemysł kosmetyczny (i dermatolodzy). 

Na podstawie

J Med Food. 2020 Feb;23(2):147-152. A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement. Laing S, Bielfeldt S, Ehrenberg C, Wilhelm KP.