Cukrzyca ciężarnych jest nieco odrębną jednostką chorobą niż inne postacie cukrzycy. Może ustąpić po ciąży, choć nawet wtedy zwiększone jest ryzyko, że w przyszłości pojawi się cukrzyca typu 2 (matki po ciąży powikłanej cukrzycą powinny szczególnie uważać na dietę i styl życia). W samej cukrzycy ciężarnych walczy się o jak najmniejszy wpływ nadmiaru insuliny na dziecko (cukrzyca powoduje choćby zwiększoną masę płodu, co może znacznie utrudniać poród). I tu z pomocą przychodzą probiotyki.

Zgodnie z wynikami najnowszego badania, probiotyki, czyli bakterie jelitowe o korzystnym wpływie metabolicznym (Bifidobacterium i Lactobacillus), mogą być rozważane jako leczenie uzupełniające standardową terapię cukrzycy ciężarnych. Obok oczywiście diety.

W badaniu uczestniczyło 57 kobiet między 24 a 28 tygodniem ciąży, które otrzymywały wymienione probiotyki albo placebo. Suplement podawano przez 4 kolejne tygodnie. Obie grupy porównano pod kątem zmian insulinooporności, stężenia insuliny na czczo i stężenia glukozy na czczo, i ewentualnych zmian masy ciała.

Wyniki są więcej niż dobre. W grupie otrzymującej probiotyki odnotowano istotny, ponad sześciokrotny spadek glikemii na czczo (jeden z najważniejszych parametrów mówiących o nasileniu zaburzeń węglowodanowych – glikemia, czyli stężenie glukozy we krwi, jest silnie regulowane przez trzustkę i jej wzrost świadczy o nieoptymalnym działaniu tego narządu, co jest bezpośrednią przyczyną cukrzycy). Kilkukrotnie zmniejszyło się też stężenie insuliny we krwi i poprawiła wrażliwość tkanek na insulinę (zmniejszenie stężenia insuliny jest dobrym znakiem, bo oznacza, że trzustka nie jest zmuszana do wydzielania jej w dużej ilości). Nie odnotowano jedynie zmian masy ciała, co nie powinno dziwić z uwagi na stosunkowo krótką obserwację.

Z innych badań wiadomo, że probiotyki w cukrzycy pełnią także kolejną korzystną rolę – wygaszają przewlekły stan zapalny, który przyczynia się i do rozwoju cukrzycy, i jej powikłań.

Źródło

J Diabetes Investig. 2018 May 20. Effects of probiotic supplements on insulin resistance in gestational diabetes mellitus: A double-blind randomized controlled trial. Kijmanawat A, Panburana P, Reutrakul S, Tangshewinsirikul C.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s