Mimo że wiadomo, iż dieta ma znaczenie dla przebiegu chorób z autoagresji, u osób chorych na toczeń rumieniowaty układowy jest ona daleka od ideału – wynika z badania przeprowadzonego w Hiszpanii.

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą z autoagresji, w której układ immunologiczny z nieznanych przyczyn atakuje liczne organy i tkanki: skórę, błony śluzowe, stawy, nerki, układ krwiotwórczy, płuca czy układ nerwowy.

Badaniem objęto 92 pacjentów z toczniem. Oceniano ich wskaźnik masy ciała (BMI), wartość kaloryczną i skład diety i porównywano z osobami z grupy kontrolnej. Za wartości referencyjne przyjęto kryteria dwóch hiszpańskich towarzystw zawodowych zajmujących się żywieniem.

Ustalono, że:

  • przeszło 40 proc. chorych miało nadmierną masę ciała;
  • chorzy na toczeń przyjmowali z dietą mniej białka, tłuszczów i kalorii;
  • jednocześnie zbyt dużo energii pochodziło z białek i tłuszczów, natomiast zbyt małe było spożycie węglowodanów i błonnika;
  • u większości chorych stwierdzono zbyt małe spożycie żelaza, wapnia, jodu, potasu, magnezu, kwasu foliowego, witaminy E i D
  • nadmierna natomiast było spożycie pokarmów bogatych w sód i fosfor.

Konkluzja autorów jest prosta: istotne niedobory mikroskładników sugerują, by w leczeniu tocznia uwzględnić doradztwo dietetyczne w celu poprawy stanu odżywienia.

Źródło

Endocrinol Diabetes Nutr. 2018 Jul 8. Dietary intake and nutritional status in patients with systemic lupus erythematous. Pocovi-Gerardino G, Correa-Rodríguez M, Callejas-Rubio JL, Ríos-Fernández R, Ortego-Centeno N, Rueda-Medina B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s