Z badania przeprowadzonego przez kalifornijskich naukowców wynika, że u części chorych na astmę czynność płuc może poprawić wieloskładnikowy suplement żywieniowy.

Pediatrzy i alergolodzy z ośrodków medycznych w Kalifornii i Waszyngtonie (USA) przeprowadzili ciekawe badanie kliniczne nazwane Supplemental Nutrition in Asthma Control (SNAC), w którym sprawdzano, czy regularne stosowanie suplementacji wpłynie na poprawę funkcji układu oddechowego w astmie.

Suplementem był opracowany przez specjalistów z University of California baton zawierający m.in. wyciągi z owoców, bogaty w błonnik, witaminy i minerały, polifenole oraz kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Celem jego stworzenia było uzupełnienie braków dietetycznych u osób, które odżywiają się źle – przede wszystkich tych z nadwagą lub otyłych. We wcześniejszych badaniach autorzy zdołali wykazać wpływ takiej suplementacji na poprawę metabolizmu u osób z nadmierną masą ciała – tym razem postanowili sprawdzić, co da się osiągnąć u młodzieży chorej na źle kontrolowaną astmę (dodatkowo stosowano program aktywności fizycznej).

Początkowa analiza nie przyniosła spektakularnych wyników. Okazało się jednak, że nie wszyscy uczestnicy regularnie stosowali przepisaną suplementację. Gdy uwzględniono tylko tych przestrzegających zaleceń lekarskich, ujawniła się podgrupa, w której suplementacja przyniosła istotną poprawę: były osoby otyłe, ze szczególną postacią astmy – astmą nieeozynofilową, o małym nasileniu zapalenia (jest to postać pozwalająca podejrzewać, że choroba nie ma podłoża alergicznego, tj. że napady duszności wywołują inne czynniki niż alergeny – być może właśnie zaburzenia metaboliczne towarzyszące otyłości).

W grupie tej suplementacja poprawiła istotnie takie wskaźniki spirometryczne jak natężona pojemność życiowa, natężona pojemność wydechowa pierwszosekundowa czy maksymalne przepływy środkowowydechowe. Co ciekawe, obserwowana poprawa zdrowia płuc była niezależna od ewentualnych zmian masy ciała ORAZ subiektywnej oceny, czy kontrola astmy jest lepsza, czy nie (i czy czuję się lepiej czy nie).

Badanie takie jak to wskazują, że w chorobach przewlekłych przynajmniej u niektórych osób możliwa jest interwencja żywieniowa i to niewymagająca wyrzeczeń jeśli chodzi o dietę, odchudzanie czy styl życia. Ważne jest jednak, aby zwalczać przewlekły stan zapalny, na który notabene wpływa właśnie dieta i styl życia (np. niepalenie tytoniu).

Źródło

FASEB J. 2018 Jul 19:fj201700338. A novel nutritional intervention improves lung function in overweight/obese adolescents with poorly controlled asthma: the Supplemental Nutrition in Asthma Control (SNAC) pilot study. Bseikri M, McCann JC, Lal A, Fong E, Graves K, Goldrich A, Block D, Gildengoren GL, Mietus-Snyder M, Shigenaga M, Suh J, Hardy K, Ames BN.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s