Kurkumina ma wykazaną skuteczność antynowotworową w licznych badaniach przedklinicznych i potencjał w wykorzystaniu do zapobiegania rozwojowi nowotworów (a zwłaszcza powstawaniu przerzutów). Trudno jednak o zainteresowanie nią przemysłu komercyjnego, jest bowiem zbyt tania i nie można jej opatentować – piszą naukowcy z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Niemcy). 

Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, od tysięcy lat wykorzystywanej w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia stanów zapalnych, w kilku co najmniej mechanizmach wywiera efekt antynowotworowy:

  • jest silnym antyoksydantem, i usuwa reaktywne formy tlenu, które mogą uszkadzać komórki;
  • aktywuje enzymy dezaktywujące substancje o działaniu kancerogennym;
  • ułatwia doprowadzenie do samobójczej śmierci uszkodzonych komórek (apoptozy);
  • moduluje w komórkach szlaki sygnałowe związane z chorobami zapalnymi i rozwojem nowotworu – zwłaszcza ekspresję czynnika jądrowego NFκB;
  • zatrzymuje podziały komórek rakowych (utrudnia to wzrost guza);
  • zmniejsza wydzielanie przez nowotwór metaloproteaz macierzy – są to enzymy, które „rozpuszczają” tkankę łączną, która tworzy coś w rodzaju kokonu, w którym znajdują się nasze narządy – jej trawienie ułatwia komórkom nowotworowym wydostawanie się z ogniska pierwotnego, przedostawanie się do naczyń krwionośnych i limfatycznych, i tworzenie przerzutów.

Autorzy zwracają uwagę, że mimo sporej ilości danych naukowych z badan eksperymentalnych, jest niewiele badań nad wykorzystaniem kurkuminy u ludzi z chorobą nowotworową. Te jednak, które są dostępne, potwierdzają jej skuteczność – przynajmniej w niektórych rodzajach nowotworów.

Wyzwaniem dla przyszłych badaczy będzie opracowanie skutecznego systemu dostarczania kurkuminy do krwi i w okolice guza (jej biodostępność jest bowiem niewielka), dokładne poznanie jej właściwości chroniących przed skutkami ubocznymi leczenia onkologicznego, sprawdzenie możliwości potencjalizacji skuteczności chemioterapii czy wreszcie opanowanie zjawiska powstawania oporności nowotworów na kurkuminę (może się tak dziać, dokładnie jak w przypadku chemioterapeutyków). To wszystko będzie możliwe dzięki rozpoczęciu dużych badań nad kurkuminą z udziałem ludzi, do czego mamy już wystarczające podstawy – przekonują niemieccy naukowcy.

Źródło

Int J Mol Sci. 2018 Jun 9;19(6). The Role of Curcumin in Prevention and Management of Metastatic Disease. Bachmeier BE, Killian PH, Melchart D.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s