Stosunkowo prosty eksperyment naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Fukushimie (Japonia) łączy bifidobakterie z efektem hamowania rozwoju raka jelita grubego. Dodatkowo warto, by bakterie te były podawane w postaci synbiotyku, a konkretnie – w połączeniu z fruktooligosacharydami.

Opisywany eksperyment miał dwie fazy. W pierwszej porównano, jakie zmiany zajdą w kale osób, które przez 5 tygodni codziennie będą suplementować albo same bakterie z rodzaju Bifidobacterium longum (podawano je w jogurcie), albo w połączeniu z fruktooligosacharydami (związki te są swego rodzaju pożywką dla bakterii i wzmacniają wzrost ich populacji). Badanymi było 27 ogólnie zdrowych osób. Przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu sprawdzano skład flory jelitowej (pod kątem ilości dobroczynnych Bifidobacterium i pożytecznych związków przez nie wytwarzanych, czyli krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, ale też bakterii gnilnych oraz ilości wydalanej enterotoksyny produkowanej przez Bacteroides fragilis, ETBF).

W tej fazie badania wykazano, że suplementacja Bifidobacterium longum:

  • zwiększa ilość krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w kale;
  • silnie hamuje wzrost bakterii gnilnych oraz zmniejsza (praktycznie do zera) ilość enterotoksyny Bacteroides fragilis;
  • dodanie fruktooligosacharydów zwiększa ilość wykrywanych bifidobakterii.

W drugiej fazie eksperymentu sprawdzono, jak krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe wytwarzane przez Bifidobacterium longum wpływają na rozwój komórek nowotworowych ludzkiego raka jelitego grubego. W tym celu wykorzystano linie komórkowe DLD-1 oraz WirDr, które inkubowano w środowisku bogatym w kwas masłowy, kwas izomasłowy oraz kwas octowy.

Tu okazało się, że każdy z tych kwasów organicznych istotnie hamował wzrost komorek rakowych, ale najsilniej działał kwas masłowy.

Autorzy przypominają, że rak jelita grubego jest silnie powiązany z dietą. Czynnikami ryzyka jest czerwone mięso i mięso przetworzone, regularne spożywanie alkoholu, otyłość, natomiast czynnikami ochronnymi: regularna aktywność fizyczna, regularne spożycie błonnika, mleka i wapnia. Do tych czynników wedle badań z ostatnich lat dołączył też kwas masłowy produkowany przez dobroczynne bakterie (probiotyki) i same probiotyki, jak Bifidobacterium, które działają także poprzez wpływ na eliminację szkodliwych bakterii ze światła jelita grubego i w ten sposób również mogą hamować rozwój nowotworu.

Źródło

Euroasian J Hepatogastroenterol. 2018 Jan-Jun;8(1):11-17. Intake of Bifidobacterium longum and Fructo-oligosaccharides prevents Colorectal Carcinogenesis. Ohara T, Suzutani T. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s