Nie milkną echa być może przełomowej pracy prof. Paula Marika, który opisał, jak za pomocą witaminy C, tiaminy i hydrokortyzonu poprawić skuteczność leczenia sepsy. Tym razem ten sam zestaw sprawdzono w leczeniu ciężkiego bakteryjnego zapalenia płuc.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Pusan (Korea Płd.). Tu protokół leczenia zawierający witaminę C zaadaptowano jako standard terapii ciężkiego zapalenia płuc już w czerwcu 2017 r. Witaminę C podaje się w dawce 6 g dziennie, dożylnie, przez 4 dni, wraz z hydrokortyzonem i tiaminą. Punktem wyjścia do przyjęcia takiego leczenia jako standardu były obserwacje, że podanie witaminy C w zakażeniach układu oddechowego poprawia jej stężenie wewnątrz leukocytów.

Od czerwca 2017 do stycznia 2018 na oddziale intensywnej terapii hospitalizowano 53 takich chorych. Badanie polegało na porównaniu skuteczności leczenia z grupą 46 chorych leczonych na tym samym oddziale, ale dokładnie rok wcześniej (kiedy nie stosowano protokołu z witaminą C).

Co ważne, wszyscy pacjenci otrzymywali leczenie zgodne z międzynarodowymi wytycznymi Surviving Sepsis Campaign, byli wentylowani mechanicznie i oczywiście leczeni antybiotykami. W badanych okresach nie zmieniło się nic oprócz wprowadzenia witaminy C jako dodatku do standardu terapii, także badane grupy nie różniły się pod względem klinicznym.

Okazało się, że po wdrożeniu protokołu opartego na witaminie C częstość zgonów zmniejszyła się ponad dwukrotnie (z 39 do 17 proc.). W grupie tej odnotowano też znacznie szybszą poprawę obrazu radiologicznego. Wbrew „książkowym” obawom nie stwierdzono, by duże dawki witaminy C wiązały się z uszkodzeniem nerek albo nadkażeniem.

Źródło

J Crit Care. 2018 Jul 5;47:211-218. Combined vitamin C, hydrocortisone, and thiamine therapy for patients with severe pneumonia who were admitted to the intensive care unit: Propensity score-based analysis of a before-after cohort study. Kim WY, Jo EJ, Eom JS, Mok J, Kim MH, Kim KU, Park HK, Lee MK, Lee K

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s