Choć cebula i czosnek w medycynie ludowej najróżniejszych krajów (nie tylko w Polsce!) są kojarzone z leczeniem chorób zakaźnych, wciąż nie opisano dokładnie ich charakterystyki metodami farmakologii. Jest to zadanie trudne z uwagi na sporą liczbę substancji czynnych zawartych w naturalnych ekstraktach, jednak najnowsze badanie próbuje nieco wypełnić tę lukę.

Do badania przeznaczono różne ekstrakty z cebuli i czosnku (m.in. alkoholowe i ketonowe), którymi potraktowano 6 laboratoryjnie hodowanych szczepów bakterii i 9 szczepów uzyskanych od chorych. Sprawdzano aktywność przeciwbakteryjną (w osobnych testach oceniając działanie hamujące rozmnażanie bakterii, jak również skuteczność bakteriobójczą. W ramach badania sprawdzano, jak ekstrakty wpłyną na skuteczność zwalczania bakterii za pomocą antybiotyków: chloramfenikolu i streptomycyny.

Ciekawsze niż samo działanie antybakteryjne wyciągów z cebuli i czosnku okazały się właśnie wyniki ich „współdziałania” z antybiotykami. Cebula bowiem zwiększała przeciwbakteryjną aktywność chloramfenikolu wobec gronkowca złocistego i bakterii z rodzaju Micrococcus, natomiast czosnek działał podobnie, tj. synergistycznie z chloramfenikolem, ale antagonistycznie w stosunku do streptomycyny.

Autorzy podejrzewają, że za skuteczność cebuli i czosnku w zwalczaniu bakterii odpowiada duża ilość związków fenolowych. Zwracają uwagę, że warto prowadzić dalsze badania nad wykorzystaniem ich w leczeniu chorób zakaźnych.

Źródło

Curr Top Med Chem. 2018;18(9):787-796. Onion and Garlic Extracts Potentiate the Efficacy of Conventional Antibiotics against Standard and Clinical Bacterial Isolates. Mahomoodally F, Ramcharun S, Zengin G.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s