Koenzym Q10 z trimetazydyną okazał się skuteczny w zapobieganiu nefropatii kontrastowej, jednemu z częstych powikłań diagnostyki szpitalnej.

Nefropatia kontrastowa to ostre uszkodzenie nerek spowodowane podaniem środka kontrastującego w czasie badania obrazowego. Podanie takiego środka często jest konieczne, aby lepiej uwidocznić i opisać patologiczne zmiany w danym narządzie, jednak nie jest to procedura w 100 proc. bezpieczna. Podejmuje się zatem różnych prób zabezpieczania nerek przed uszkodzeniem (np. za pomocą nawadniania). Co jednak z pacjentami, którzy powinni mieć wykonane badanie obrazowe, a którzy już mają uszkodzone nerki?

Na to pytanie odpowiada badanie, w którym uczestniczyli pacjenci z chorobą wieńcową i chorobą nerek, którzy musieli przejść zabieg cewnikowania tętnic wieńcowych – jest to często zabieg ratujący lub przedłużający życie, wymagający jednak podawania dużych ilości środka kontrastujacego, aby kardiolog manipulujący cewnikiem w naczyniach widział ich położenie (w badaniu RTG naczynia są niewidoczne, dopóki nie wstrzyknie się do nich właśnie środka kontrastującego). Chorym tym podawano doustnie koenzym Q10 z trimetazydyną – czyli silny naturalny antyoksydant oraz lek zmniejszający zapotrzebowanie serca na tlen.

Na 150 osób u 21% wystąpiło powikłanie pod postacią nefropatii kontrastowej, ale w grupie otrzymującej koenzym Q10 i trimetazydynę tych przypadków było mniej więcej trzykrotnie mniej niż w grupie kontrolnej. Nie stwierdzono żadnych działań ubocznych. Autorzy sądzą, że za zabezpieczenie nerek odpowiadają głównie silne efekty antyoksydacyjne obu podawanych substancji.

Źródło

Eur J Med Res. 2018 May 18;23(1):23. Coenzyme Q10 combined with trimetazidine in the prevention of contrast-induced nephropathy in patients with coronary heart disease complicated with renal dysfunction undergoing elective cardiac catheterization: a randomized control study and in vivo study. Chen F, Liu F, Lu J, Yang X, Xiao B, Jin Y, Zhang J.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s