Choroba nowotworowa jest wyzwaniem nie tylko z punktu widzenia klasycznego leczenia, ale i prawidłowego żywienia. Niektórzy próbują stosować specyficzne metody dietetyczne, np. zatruć raka alkoholem lub go „zagłodzić”. I o ile faktycznie próbuje się sprawdzać różne ekstremalne diety w leczeniu onkologicznym, np. dietę ketogenną, to nakładanie głodzenia na już wyniszczony chorobą i leczeniem organizm może sprawić więcej szkód niż pożytku. Meksykańscy onkolodzy wspólnie z dietetykami zwracają uwagę, jak ważne jest indywidualne dobranie diety. 

Punktem wyjścia była radioterapia z powodu nowotworów miednicy mniejszej (najczęściej ginekologicznych), jedna z głównych opcji leczenia w tych stanach. Polega ona na naświetlaniu wysokoenergetycznymi promieniami, które mają zniszczyć ognisko nowotworu, ale które przy okazji uszkadzają blisko położone tkanki, prowadząc do takich objawów jak biegunki, nietrzymanie moczu lub kału, krwawienia z odbytnicy czy niepowstrzymane parcie. Naturalnym odruchem jest tutaj powstrzymywanie się od jedzenia, aby złagodzić ten stan, co jednak może doprowadzić do niedożywienia i niedoboru mikroskładników.

Tymczasem nawet w takich sytuacjach organizm potrzebuje do życia energii. Najlepiej, by dieta dostarczała dziennie 28-31 kcal/kg masy ciała (trzeba uwzględnić tylko odpowiednie zmniejszenie kaloryczności w razie otyłości), w tym odpowiednie proporcje energii z białek, tłuszczów i węglowodanów. Bardzo ważne jest zadbanie o właściwe ilości witaminy D, witaminy E, witaminy A, wapnia, magnezu, witaminy B1, witaminy B2 i niacyny. Mimo że to może być trudne, wskazana jest też zwiększona aktywność fizyczna, aby nie doprowadzić do ubytku masy mięśniowej.

Trudno formułować uniwersalne rozwiązania, bo dietę powinno się dostosować do wieku, stanu odżywienia, czy chorób wspólistniejących. Na pewno jednak nie należy się (ani raka) głodzić – podkreślają naukowcy.

Źródło

Rev Invest Clin. 2018;70(3):130-135. Nutrient Recommendations for Cancer Patients Treated with Pelvic Radiotherapy, with or without Comorbidities. Castro-Eguiluz D, Leyva-Islas JA, Luvian-Morales J, Martínez-Roque V, Sánchez-López M, Trejo-Durán G, Jiménez-Lima R, Leyva-Rendón FJ.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s