Zespół naukowców z ośrodków uniwersyteckich z Norwegii i Wielkiej Brytanii ogłosił wyniki dużego badania oceniającego wpływ suplementacji witamin A i D u ciężarnych na zdrowie ich dzieci. Wyniki mają niebagatelne znaczenie, bo dieta typu zachodniego dostarcza zbyt małych ilości witaminy D i raczej zbyt dużych ilości witaminy A. Tej pierwszej lepiej dostarczyć, z tą drugą trzeba uważać – zwłaszcza jeśli nie przyjmuje się tej pierwszej.

Naukowcy przebadali przeszło 60 tys. dzieci w wieku szkolnym, urodzonych w latach 2002-2007 przez matki, które uczestniczyły w badaniu o nazwie Norwegian Mother and Child Cohort. Co ważne, w ramach tego badania zbierano dane o diecie i suplementacji każdej z ciężarnych i potwierdzano te dane za pomocą biomarkerów z krwi – czyli wiadomo było, czy przyszłe matki faktycznie stosują taką a nie inną dietę i czy stosują zgłoszone suplementy, czy nie. U prawie 55 tys. dzieci dostępne były dane na temat ich suplementacji do 6 mies. życia. Z kolei z zupełnie osobnego rejestru wypisanych leków wydostano dane o tym, które dziecko leczy się na astmę. To wszystko połączono i sprawdzono, jak dieta koreluje z występowaniem astmy u dzieci.

Astmę częściej miały dzieci, których matki spożywały najwięcej witaminy A (więcej niż ilości dwuipółkrotnie przekraczające dzienne zapotrzebowanie) i dzieci, których matki miały w diecie najmniej witaminy D. Zarówno nadmiar witaminy A, jak i niedobór witaminy D zwiększał ryzyko o ok. 20 pkt. proc. Nie zaobserwowano natomiast zwiększonego ryzyka astmy u dziecka, jeśli matka przyjmowała duże ilości witaminy D – nawet jeśli jej dieta zawierała dużo witaminy A. To pozwala podejrzewać, że witamina D zabezpiecza przed niekorzystnymi skutkami nadmiaru witaminy A.

Autorom nie udało się zaobserwować, by suplementacja witaminy D czy kwasów omega-3 u niemowląt zmniejszała ryzyko astmy. Jest to spójne z wynikami innych badań – kwasy omega-3 wydają się chronić dziecko przed astmą, ale gdy są przyjmowane przez matkę w okresie ciąży. Mechanizm takiego działania jest niejasny i najwyraźniej możliwość jego wykorzystania znika po urodzeniu.

Źródło

Am J Clin Nutr. 2018 May 1;107(5):789-798. Vitamin A and D intake in pregnancy, infant supplementation, and asthma development: the Norwegian Mother and Child Cohort. Parr CL, Magnus MC, Karlstad Ø, Holvik K, Lund-Blix NA, Haugen M, Page CM, Nafstad P1, Ueland PM, London SJ, Håberg SE, Nystad W.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s