Chemicy z Uniwersytetu w Shaoxing (Chiny) dokonali podsumowania aktualnej wiedzy o alfa-mangostynie, związku będącego przedstawicielem ksantonów i uzyskiwanego z owocni mangostanu. Jej właściwości przedstawiają się imponująco.

Jak zauważają autorzy, wiele instytucji – nie tylko stricte naukowych, ale także przedstawicieli przemysłu – zajmuje się obecnie badaniem właściwości farmakologicznych alfa-mangostyny i wciąż napływają nowe dane na temat tego związku. Starsze badania wskazywały na to, że alfa-mangostyna przeciwdziała rozwojowi nowotworów, ma działanie antyoksydacyjne i indukuje apoptozę, czyli jest w tanie wywołać naturalną śmierć komórki, zanim ta przekształci się w komórkę rakową.

Niedawno pojawiły się nowe informacje: związek ten przyczynia się do utrzymania w zdrowiu układu krążenia i układu pokarmowego, a jego działanie przeciwstarzeniowe polega m.in. na zmniejszaniu zmarszczek i utrzymywaniu nawilżonej skóry. Te ostatnie mogą być wykorzystywane niedługo na szeroką skalę w kosmetologii. To niejedyne działanie dla zdrowia skóry, alfa-mangostyna ma też wpływ przeciwtrądzikowy. Podejmowane są próby wykorzystania działania przeciwzapalnego alfa-mangostyny w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak podsumowują autorzy, kluczem do optymalnego wykorzystania mangostanu i jego związków będą dalsze intensywne badania.

Źródło

Expert Opin Ther Pat. 2018 May;28(5):415-427. Bioactivity and pharmacological properties of α-mangostin from the mangosteen fruit: a review. Chen G, Li Y, Wang W, Deng L.