Tak przynajmniej sugeruje praca okulistów z Uniwersytetu Medycznego w Szirazie (Iran). Na wczesnych etapach choroby zwyrodnieniowej rogówki – stożka rogówki – proponują suplementować minerały o działaniu antyoksydacyjnym, które być może przez przynajmniej jakiś czas uchronią przed koniecznością stosowania innych metod leczenia.

Stożek rogówki

Stożek rogówki to choroba stosunkowo młodych osób, powstająca prawdopodobnie w wyniku osłabienia jej struktury kolagenowej. Rogówka pod wpływem ciśnienia, jakie wywiera płyn w gałce ocznej, ścieńcza się i wydłuża się stożkowato, co daje nieprzyjemne objawy pod postacią nadwrażliwości na światło, widzenia aureoli wokół przedmiotów, gorszej ostrości wzroku, swędzenia i zapalenia gałki ocznej.

Autorzy omawianego badania postanowili sprawdzić, jak osoby z zaawansowanym stadium stożka rogówki różnią się od zdrowych pod względem zawartości we krwi podstawowych minerałów: cynku, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi i selenu. Porównali po 50 osób chorych i zdrowych.

Analiza wskazała, że chorzy mają istotnie mniej trzech pierwiastków: cynku, selenu i miedzi. Zdaniem autorów wskazuje to na możliwą rolę antyoksydantów w rozwoju tej choroby i w związku z tym tworzy możliwość ich suplementacji na wczesnych etapach stożka rogówki. Nie jest to bynajmniej pierwsza próba wykorzystania naturalnych elementów w terapii – niemieccy okuliści opracowali na przykład ciekawą metodę wzmacniania kolagenu w rogówce za pomocą kropli z witaminą B2 aktywowaną za pomocą światła UV.

Źródło

Cornea. 2018 Jun 7. Association Between Advanced Keratoconus and Serum Levels of Zinc, Calcium, Magnesium, Iron, Copper, and Selenium. Bamdad S, Owji N, Bolkheir A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s